fbpx

ABD Anayasa Mahkemesi büyük işletmelere 3G kararını durdurdu

Paylaş

ABD hükümetinin büyük işletmelerde çalışanları kapsayan 3G (koronavirüs aşısı veya test) kararı, Anayasa Mahkemesi tarafından durduruldu.
ABD yönetiminin 100 ve üzeri işçi çalıştıran işletmeler için getirdiği 3G (koronavirüs aşısı veya test) zorunluluğu Anayasa Mahkemesi engeline takıldı.
80 milyondan fazla insanı etkileyecek bir karara imza atan mahkeme, sağlık çalışanları için getirilen aşı zorunluluğu uygulanmasının devamına izin verdi.
Anayasa Mahkemesi, Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresinin (OSHA) 3G kuralını en az 100 çalışanı olan ABD işletmelerine dayatmaya çalışarak yetkisini aştığı sonucuna vardı.
OSHA, aşı zorunluluğunun, 6 ayda 6 bin 500 hayat kurtaracağı ve 250 bin hastaneye yatışı önleyeceği tahmininde bulunmuştu.
ABD Başkanı Joe Biden, “Yüksek Mahkemenin hem bilime hem de hukuka dayanan, büyük işletmelerdeki çalışanlar için sağduyulu hayat kurtarıcı gereklilikleri engellemeyi seçmesinden dolayı hayal kırıklığına uğradığını” söyledi.
Biden, büyük şirketlerin üçte birinin bunu zaten yaptığını belirterek, işletmeleri kendi aşı gerekliliklerini oluşturmaya çağırdı.
Ülkenin en büyük perakende ticaret grubu olan Ulusal Perakende Federasyonu, Yüksek Mahkemenin kararını ‘işverenler için önemli bir zafer’ olarak nitelendirdi.
OSHA’nın aşı zorunluluğu kararı daha önce New Orleans’taki federal temyiz mahkemesi tarafından engellenmiş, Cincinnati’deki bir federal temyiz paneli tarafından ise yürürlüğe girmesine izin verilmişti.

Kaynak: Sputnik Türkiye