fbpx

Rusya’da cinsiyet değişikliğini yasaklayan yasa tasarısı kabul edildi

Paylaş

Rusya Parlamentosu, ülkede cinsiyet değişikliği için ameliyat yapılmasını ve hormon tedavisini yasaklayan yasa tasarısını kabul etti.

Rusya’da Parlamento genel kurulunda oylaması yapılarak kabul edilen tasarıyla ülkede cinsiyet değişikliği yapılması yasaklandı.

Buna göre, cinsiyet değişikliği için ameliyat yapılması ve hormon tedavisi gerçekleştirilemeyecek.

Ülkede halihazırda cinsiyet değişikliği yapmış kişilere de çeşitli kısıtlamalar getirilen yasa tasarısına göre, söz konusu vatandaşların evlilikleri geçersiz sayılacak ve evlatlık edinemeyecekler.

Ülkede eşcinsellik 1992 yılına kadar suç sayılmış, 1999 yılına kadar da ruhsal hastalık olarak sınıflandırılmıştı.

2013 yılında geçen “eşcinsellik propaganda yasası” ise onur yürüyüşü gibi etkinliklerin durdurulması ve eşcinsel haklarını savunanların gözaltına alınmasında kullanılıyor.

Eşcinsel ilişkleri reddeden Ortodoks Kilisesi ile birlik oluşturan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “sosyal muhafazakarlık” kavramını “Rus siyasi ve kültürel dirilişi” söyleminin bir parçası olarak kullanıyor.

2020’de yürürlüğe giren ve devlet başkanlığı dönem sınırını genişleten yeni Anayasa’da da evlilik yalnızca kadın ve erkek arasındaki birlik olarak tanımlanıyor.

Kaynak: Evrensel