fbpx

Kolombiya hükümeti ve ELN “ateşkes ve katılım protokolü” imzaladı

Paylaş

Kolombiya’da hükümet ve Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) heyeti arasında, ateşkes görüşmeleri kapsamında “ateşkes ve katılım protokolü” imzalandı.

Kolombiya hükümet temsilcileri ile ELN heyeti arasında yapılan görüşmelerde, taraflar arasındaki ateşkese toplumun etkin katılımı hususunda ilerleme sağlanarak 13 farklı teknik belgeye imza atıldı.

Kolombiya basınında çıkan haberde, Küba’nın başkenti Havana’da devam eden toplantılarda, “Ulusal ikili ateşkes” anlaşmasının detaylarının protokollere işlenme sürecinin devam ettiği kaydedildi.

EFE haber ajansında çıkan haberde ise Kolombiya hükümeti temsilcilerinden Horacio Guerrerro, ELN ile yapılan görüşmelerde, bundan önce yapılan barış müzakereleriyle mukayese edilmeyecek ölçüde bir ilerleme olduğunu bildirdi.

Hükümet ile ELN arasındaki toplantıların kısa süre içerisinde tamamlanmasının beklendiği ve ortak bildirinin yayımlanmasının amaçlandığı bilgisi paylaşıldı.

Kolombiya hükümeti ile ELN arasında devam eden barış müzakerelerinin 14 Ağustos’ta Venezuela’nın ev sahipliğinde kaldığı yerden devam edeceği duyurulmuştu.

Hükümet heyeti 11 Temmuz’da, ELN’den adam kaçırma, küçüklerin zorla silah altına alınması, mayın döşeme, insanların yerlerinden edilmesi, fidye ve yol kesme olaylarından vazgeçmesini istemişti.

HÜKÜMET, ELN’YE YÖNELİK OPERASYONLARI ASKIYA ALMIŞTI

Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, Devlet Başkanlığı Sarayı Casa de Narino’da 6 Temmuz’daki açıklamasında, ELN’ye karşı askeri operasyonların askıya alındığını belirtmiş, “Ulusal ikili ateşkes anlaşması” kararnamesini imzalamıştı.

ELN, TEK TARAFLI ATEŞKES İLAN ETMİŞTİ

ELN, 4 Temmuz’daki açıklamasında, 6 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere 3 Ağustos’a kadar kendisine bağlı tüm birimlere ateşkes emri vermişti.

Açıklamada, Kolombiya hükümeti ile Küba’da imzalanan 6 aylık geçici ateşkes anlaşması kapsamında, örgütün 6 Temmuz-3 Ağustos tarihlerinde ordu ve polis güçlerine yönelik eylemlerini durdurma kararı aldığı bildirilmişti.

6 AYLIK GEÇİCİ ATEŞKES İMZALANMIŞTI

Kolombiya hükümeti ile -ELN arasında Küba’da başlayan üçüncü tur müzakereleri, 9 Haziran’da, “6 aylık geçici ateşkes anlaşması” imzalanarak sona ermişti.

Taraflar arasında sağlanan 180 günlük geçici ateşkesin 3 Ağustos’tan itibaren uygulanacağı bildirilmişti.

Kaynak: AA