fbpx

Ege’de yine göçmen faciası: 68 kişiden dokuzu kurtarıldı, onlarcası kayıp

Paylaş

Ege Denizi’nde bulunan Eğriboz adası yakınlarında en az 68 göçmeni taşıyan tekne alabora oldu. Yunanistanlı yetkililer İzmir’den yola çıkan teknedeki dokuz kişiyi kurtardıklarını, kaybolan onlarca göçmeni aradıklarını duyurdu.

Artı Gerçek – Yunanistan Sahil Güvenliği, Ege Denizi’ndeki Eğriboz (Evia) adası yakınlarında sabah saatlerinde göçmenleri taşıyan bir teknenin battığını duyurdu.

Sözcü Nikos Kokkalas devlet televizyonu ERT’ye yaptığı açıklamada dokuz kişinin kurtarıldığını, kayıp olduğu düşünülen onlarca göçmeni arama çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

ERT’ye göre İzmir kentinden yola çıkan teknede, çoğunlukla Afganistan, İran ve Mısır vatandaşlarının yer alıyordu.

Kokkalas kurtarılan göçmenlerin teknede en az 68 kişinin olduğunu söylediğini de aktardı. Arama kurtarma çalışmalarına bir sahil güvenlik botunun ve bir helikopterin yanı sıra yakınlarda bulunan iki teknenin de katıldığı açıklandı.

Uluslararası Göç Örgütü kısa süre önce yaptığı açıklamada son sekiz yılda 29 binden fazla, son 2 yılda ise beş binden fazla göçmenin Avrupa’ya ulaşmak isterken öldüğünü duyurmuştu. En fazla ölüm Akdeniz’de kaydedilirken, Türkiye- Yunanistan sınırında da ölümlerin arttığı açıklanmıştı.