fbpx

El Salvador’da kürtaj yaptıran kadın 30 yıl hapse mahkum edildi

Paylaş

Orta Amerika ülkesi El Salvador’da gebelikle ilgili yaşadığı sıkıntı nedeniyle kürtaj olan kadın 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Orta Amerika ülkesi El Salvador’da gebelik sürecinde yaşadığı sorun nedeniyle kürtaj yaptıran kadın 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kürtajın suç olmaktan çıkarılması için faaliyet gösteren “The Citizen Group for the Decriminalization of Abortion” tarafından yapılan açıklamada, “Esme” isimli kadının 9 Mayıs Pazartesi günü hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi.

Gebelik sürecinde yaşadığı sorun nedeniyle kürtaj yaptıran kadının, “cinayet” suçlamasıyla 30 yıl hapis cezası aldığı aktarıldı. Açıklamada, kadının 2019’da hamileyken yaşadığı sağlık sorunu nedeniyle devlet hastanesine başvurmasının ardından gözaltına alındığı ve 2 yıldır tutuklu yargılandığı bildirildi.

El Salvador’da 1998’de yürürlüğe giren yasa gereği kürtaj yaptırmak yasak. İnsan hakları örgütleri, çok sayıda kadının düşük ve ölü doğum gibi vakalarda da yasa kapsamında yargılanmasını ve hapis cezası almasını protesto ediyor.

Kaynak: Evrensel