fbpx

Meksika’da 4 Amerikalıyı kaçıran uyuşturucu karteli failleri yetkililere teslim etti

Paylaş

Meksika’da bir uyuşturucu karteli mektup yazarak sınır kenti Matamoros’ta dört Amerikalının kaçırılmasıyla ilgili özür dilemek amacıyla beş yandaşını teslim etti.

Meksika basınında çıkan habere göre, iki ABD vatandaşının ölümünden sorumlu olduğu iddia edilen 5 kişi Matamoros kentinde, elleri bağlı halde terk edilmiş bir kamyonetin yanında tespit edildi.

İhbar üzerine bölgeye giden polis ekipleri, kamyonetin camına yapıştırılmış bir mektup buldu.

Dört Amerikalının kaçırılması ve ikisinin öldürülmesinden sorumlu tutulan Meksikalı uyuşturucu karteline ait olduğu iddia edilen mektupta şiddet kınandı ve çetenin sorumlu olan üyelerini yetkililere teslim ettiği belirtildi.

AP haber ajansının Tamaulipas eyaleti emniyet yetkilisi aracılığıyla elde ettiği mektupta, Meksika Körfezi’nde faaliyet gösteren kartelin Akrepler fraksiyonu, Amerikalıların kaçırıldığı Matamoros sakinlerinden, kartel çatışmasında ölen Meksikalı kadından ve dört Amerikalı ile ailelerinden özür diledi.

“Olaylara doğrudan karışan ve sorumlu olan, her zaman kendi kararları ve disiplinsizlikleriyle hareket eden kişileri teslim etmeye karar verdik” denilen mektupta, bu kişilerin kartelin “masumların yaşamına ve esenliğine saygı göstermeyi” de içeren kurallarına aykırı davrandıkları belirtildi.

Mektuba elleri arkadan bağlı beş adamın kaldırımda yüzüstü yatarken çekilmiş bir fotoğrafının eşlik ettiği bildirildi.

Uyuşturucu kartellerinin rakiplerini ve yetkilileri korkutmak için bildiriler yayınladıkları biliniyor, ancak bazen de işlerini etkileyebilecek durumları yumuşatmaya çalışmak için halkla ilişkiler çalışması olarak da kullanıyor.

Geçtiğimiz Cuma günü Matamoros’ta yaşanan şiddet olayları kartellerin işlerini olumsuz etkilemişti. Meksikalı güvenlik analisti David Saucedo’ya göre, Amerikalıların öldürülmesiyle birlikte Ulusal Muhafız birliklerinin ve Amerikan Ordusu’na bağlı bir özel kuvvetler birliğinin narkotik terminolojisiyle devriye gezmesinin bunda etkisi büyük.

Saucedo, “Şu anda sokaklarda uyuşturucu satışı ve Amerika Birleşik Devletleri’ne uyuşturucu transferi açısından çalışmaya devam etmeleri çok zor; bu faslı mümkün olan en kısa sürede kapatmak isteyen ilk kişiler onlar” diye konuştu.

Cuma günü estetik ameliyat olmak için Meksika sınırını geçen dört Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı Matamoros’a vardıklarında uyuşturucu çeteleri arasındaki çatışmada iki ateş arasında kalmıştı.

ABD’deki bir arkadaşlarının gruptan haber alamaması üzerine polisle temasa geçmesi üzerine Amerikalıların kaçırıldığı anlaşıldı ve dört Amerikalı pazartesi günü ikisi ölü ikisi sağ şekilde şehrin kenar semtlerinde bulundu.  

Olay sırasında seken kurşunların isabet ettiği bir Meksikalı kadının da hayatını kaybettiği bildirildi.

Kaynak: Euronews