fbpx

Eski Japonya Başbakanı Abe Şinzo silahlı saldırıda hayatını kaybetti

Paylaş

Japonya’nın Nara kentinde katıldığı etkinlikte silahla vurularak ağır yaralanan eski Japonya Başbakanı Abe Şinzo, yaşamını yitirdi.

Silahlı saldırıya uğrayan Japonya eski başbakanlarından Şinzo Abe yaşamını yitirdi. Saldırı sonrası yere yığılan Abe’nin tedavi altına alındığı ancak hayati belirtiler göstermediği belirtilmişti.

Japon NHK televizyonu, Abe’nin tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Vurulduktan sonra sokakta yere yığılan Abe’ye güvenlik görevlileri ilk müdahaleyi yapmış ve Abe ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştı. 

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, Abe’nin durumunun ‘çok ağır’ olduğunu söyledi.

Abe, pazar günü parlamentonun üst kanadı için yapılacak seçimler için cuma günü Nara’da kampanya yürütüyordu.

NHK kanalı, polisin olay yerinde Yamagami Tetsuya adında bir erkek şüpheliyi gözaltına aldığını aktardı. Ev yapımı bir silaha da el konuldu.

Japon medyası, Abe’nin kalp yetmezliği yaşadığını bildirmişti. Kalp yetmezliği, kalbin yeterince kan pompalayamaması ve vücudun geri kalanına gerekli oksijeni sağlayamaması durumunda kullanılıyor. 

AP’ye göre Japonya’da yetkililer, ‘kalp yetmezliği’ ifadesini kişinin artık hayatta olmadığı ancak resmi bir ölüm ilanının da yapılmadığı durumlar için kullanıyor.

2020 yılında istifa eden Abe, hedeflerinin çoğunu yarım bırakmanın “üzüntü verici” olduğunu söylemiş, yarım kalan bu hedeflerin Kuzey Kore tarafından kaçırılan Japonlar meselesi, Rusya ile olan toprak anlaşmazlığı ve anayasa revizyonu olduğunu söylemişti.

Anayasa revizyonu konusu onu ülkesinde ‘bölücü bir figür’ haline getirmişti.

Silahlı saldırıların nadiren yaşandığı Japonya, dünyanın en sıkı silah kontrol yasalarına sahip ülkelerinden biri.

ABD, Yeni Zelanda, Rusya, İngiltere, Fransa ve daha birçok ülke lideri saldırıyı kınarken olaydan ötürü üzüntülü oldukları mesajını verdi.

2019 yazında Japonya’da parlamentonun üst kanadı Senato’nun 245 üyesinden 124’nün belirlendiği seçimde zafer elde eden Liberal Demokrat Partisi (LDP) lideri Şinzo Abe, bu sonuçların uzun süredir değiştirmeyi planladığı ‘barışçıl’ anayasa için halkın kendisine onay verdiği anlamına geldiğini söylemişti. 

Ülkenin ordu kurmasına izin vermeyen Japonya Anayasası’na göre, devletin savaş açma yetkisi bulunmuyor; ayrıca Tokyo uluslararası sorunların çözümlenmesinde tehdit ve güç kullanamıyor.