fbpx

Boris Johnson istifa etti

Paylaş

Bir süredir istifa etmesi üzerine kamuoyu baskısı altında olan beş bakan dahil 50 üzerinde hükümet görevlisinin istifası ile zor durumda kalan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, iktidardaki Muhafazakar Parti’nin liderliğinden istifa etti.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Johnson’ın yerine sonbahara kadar yeni bir liderin seçilmesi, ardından Johnson’ın başbakanlık koltuğunu yeni lidere devretmesi bekleniyor. İngiltere’de yayın yapan ITV kanalı, Boris Johnson’ın sabah saatlerinde görevi bırakmadan önce Kraliçe 2. Elizabeth’i telefonla aradığını duyurdu.

Johnson’ın istifa açıklamasında şu cümleler geçti: “Yeni bir parti ve yeni bir başbakan olması yönünde bir sürecin başlaması konusuna katılıyorum. Yeni bir lider seçilene kadar görevimin başında kalacağım. Bu kadar çok çalışmamın sebebi, görevde kalmak için mücadele etmemin sebebi kendim için değil bunun benim görevim olduğunu, benim sorumluluğum olduğunu seçmenlerimize sözlerimizi yerine getirmek için sorumluluğum olduğunu düşünmemdendi. Bu hükümetin başardıklarından dolayı, Brexit konusundaki başarılarından, 50 yıllık ilişkilerimizi düzene koymamızdan dolayı son derece gururluyum. Ülkemizin parlementoda kendi kanunlarını koyabilecek olmasından, parlenmentodan kendi kanunlarımızı çıkartabilmek, karantinadan en hızlı çıkan ülke olmak ve geçtiğimiz aylarda Putin’in saldırganlığına karşı Batı’ya liderlik ettiğimi için gurur duyuyorum.”

Kaynak: Artı Gerçek