fbpx

Erdoğan Alevileri hedef gösterdi: Almanya’da Alisiz Alevilikle yeni bir din ihdası öne sürülüyor

Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Siirt’te katıldığı programda söz alan CEM Vakfı kurucu üyelerinden Ercan Güvenç, İçişleri Bakanlığı danışmanlarının cemevlerine ihtiyaç ziyaretlerinin ve dedelere maaş bağlanmasının Alevi toplumunda sıcak karşılandığını iddia etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Alevilerin devletin mali desteği konusunda anlaşamadığını öne sürerek, Avrupa Alevi örgütlenmesini bir kez daha hedef alması dikkat çekti. Erdoğan’ın suçladığı Alevi örgütlenmesinin çalışmaları sayesinde Almanya’da 5 eyalette ‘Hak eşitliği’ anlaşması imzalanarak, Aleviler bağımsız bir inanç grubu olarak tanındılar.

PİRHA’da yer alan habere göre ‘Demokrasi Buluşması’ programında CEM Vakfı kurucu üyelerinden Ercan Güvenç‘in, İçişleri Bakanlığı danışmanlarının cemevlerine ihtiyaç ziyaretleri, devletin Alevilere cemevi arsası tahsisi ve Alevi pirleri-dedelerine maaş bağlanmasının Alevi toplumunda sıcak karşılandığını iddia ederek bazı taleplerde bulundu.

Erdoğan’ın Siirt’te katıldığı ‘Demokrasi Buluşması” etkinliğinde söz alan ve Cem Vakfı kurucu üyelerinden olduğunu söyleyen Ercan Güvenç, konuşmasının büyük bölümünde Alevi süreklerini tek tipleştiren, milliyetçi ve ayrıştırıcı cümleler kullanarak, “Alevilik Hoca Ahmet Yesevi’nin Kazakistan memleketinden Balkanlara kadar uzanan Türklerin İslam anlayışıdır. Cemevlerinin arsa tahsisi konusunda, dedelerin ve Bektaşi babalarının maaşları konusunda, cemevlerinde çalışan personellerin maaşları konusunda sıkıntıları var. Okullarda da yine Aleviliğin okutulması konusunda daha detaylı bilgilere ihtiyacı var. Çok şükür birtakım bilgiler konuldu ama bunun daha detaylı daha doyurucu bir niteliğe kavuşma beklentisi var Alevilerin. Bu arada tabii bu sorunlar çözülmediği takdirde Alevilerin inançsal olarak psikolojik sıkıntıları, devletini bu kadar sevmiş olmalarına rağmen kendilerini bir kenara konulmuş gibi hissediyorlar. Her Alevinin evine gittiğinizde beze sarılı Kur’an-ı Kerim, bir tarafta Türk bayrağı, bir tarafta da Atatürk’ün resmi vardır. Ama bu inançsal hizmetlerdeki mağduriyetleri olmasına rağmen cuma akşamları yapılan cemlerde mutlaka devleti yönetenlere duaları vardır. Polisimize ve askerimize hiç dualarını eksik etmezler” iddiasında bulundu.

“Devletin, Alevi dedelerine maaş ve cemevi arazisi vermesi sevindirici”

Güvenç, ayrıca cemevlerine ‘kültür merkezi’ statüsü verilmesi, dedelere maaş bağlanması, cemevlerinin elektrik ve su giderlerinin devlet tarafından karşılanmasının Alevi toplumunda sevinçle karşılandığı iddiasında bulunarak, “Dolayısıyla bu sorunlar sizlerin de başlattığı, Kültür Bakanlığımızın ve İçişleri Bakanlığımızın verdiğiniz talimatlarla Doktor Ali Özzeybek’in başkanlığında yürütülen 1585 cemevinin ihtiyaçlarının karşılanması, cumhuriyet tarihinde ilk defa direkt devlet tarafından bir el verilmesi, Alevi kuruluşlarının bir kısmında çok sıcak karşılanmadı ama toplumun çok büyük bir kesiminde oldukça sıcak karşılandı. Sayın Cumhurbaşkanı, bizlerin beklentisi tabii Hacı Bektaşi Veli’nin dediği gibi “Bir olalım, iri olalım, diri olalım” şiarımızla bu hizmetlerin kalıcı olarak devam etmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan: Aleviler maddi destek alma noktasında anlaşamıyorlar

CEM Vakfı kurucu üyelerinden Ercan Güvenç’in ardından konuşan Erdoğan, Alevilerin eşit yurttaşlık talebine değinmezken, Alevilerin devletten ‘yardım’ alması konusunda ikilem yaşadığını iddia etti. Erdoğan ayrıca, Alevilerin devletin güdümüne girme korkusundan sıyrılmalarını gerektiğini savunarak, Avrupa Alevi hareketini de hedef aldı.

Erdoğan şunları söyledi:

“Bu işi şu anda en büyük tahrik unsuru olan yurtdışı, yurtdışında da birinci derecede Almanya. Bizim partinin belediyeleri noktasında arkadaşlarımıza hep tavsiyemiz şudur: Özellikle cemevi vs. açma noktasında destek aradıkları zaman elinizden gelen desteği verin. Mesela ben belediye başkanlığımda Küçükköy tarafında bir yer tahsis ettim ve tahsis etmekle kalmadım bir de bu cemevinin yapılması için kendilerine betondu vs. filan bunları vermeye kalktım. Ama bunlar birbirine girdi. ‘Sen nasıl olur da kalkıp Tayyip Erdoğan’dan bu desteği alırsın’ dediler. Yani böyle bir sıkıntı şu anda Alevi kardeşlerimizin arasında var. Anlaşamıyorlar. Burada bir defa mali noktadaki destek konusunda da anlaşamıyorlar. Devletten alalım mı almayalım mı? Ve sözleri şu: ‘Eğer alırsak devletin güdümüne gireriz’. Bunu işliyorlar. Biz de diyoruz ki, yani niye güdüme gireceksin ki? Belli bir ücreti devlet ihdas ediyor da veriyorsa zaten verir. Niye güdümüne gireceksin ki? Ama bu anlayış da var. Önce bunun tabii bir halli gerekiyor. Bunun halli gerektiği taktirde birçok şey daha da kolay aşılabilir.Almanya’da da özellikle Alevilikten öte Alisiz Alevilikle adeta yeni bir din ihdası öne sürülüyor. Ve Cumhuriyet Halk Partisi orada o işi yürüteni de burada aday yapmak da istedi. Bunların da zaten kimler olduğunu bilirsiniz. Ve ciddi de onlara para desteği veriyorlar. Bundan 2 yıl öncesi rakamla 30 milyon Euro bunlara parasal destekleri de olmuştu.”