fbpx

Viyana’da kayıp okyanus Paratetis’te yaşamış 33 salyangoz türü keşfedildi

Paylaş

Avusturya’da bulunan Viyana Doğa Tarihi Müzesi’nde 150 yıl incelenmeyen bir kutunun incelenmesine başlandı ve 33 yeni salyangoz türü belirlendi.

Müze yetkilileri kutudaki deniz salyangozlarının incelenmeye devam ettiğini aktarırken, araştırmacılar içlerinden birine ülkenin başkenti Viyana’dan esinlenerek Mitrella viennensis adını verdi.

Yetkililer kutudan çıkan kabukluların üçte birinin henüz ayrıntılı incelenmediğini aktardı. İncelemenin sonunda yeni türlerin hepsine birer isim verilecek.

Söz konusu deniz salyangozlarının 15 milyon yıl önce yaşadığı tespit edildi. Uzmanların aktardığına göre milyonlarca yıl önce bugünkü Viyana’yı kaplayan Paratetis Okyanusu’nun deniz çayırları, bu hayvanların eviydi.

Çin’de köpek boyutundaki deniz akrebinin kalıntıları bulundu
Tropikal Paratetis Okyanusu, Viyana’dan Kafkasya’ya kadar uzanıyordu. Mercan resiflerinin geliştiği okyanusta yüzlerce farklı deniz kabuklusu, mercan ve balık yaşıyordu.

Okyanus yaklaşık 5 milyon yıl önce kademeli olarak sığlaşmaya başladı. Bugün o okyanustan geriye Karadeniz, Aral Denizi, Hazar Denizi, Urmiye Gölü gibi su kütleleri kaldı.

Kayıp okyanus diye anılan Paratetis’te yaşayan canlıların kalıntıları ise modern yerleşim yerlerinin altında büyük oranda kayboldu.

Ancak Viyana Doğa Tarihi Müzesi’nden araştırmacıların, Avusturya’yı kapsayan okyanusta yaşamış salyangozlara dair daha fazla bilgi edinmek için tasarladığı proje sayesinde Paratetis’e ait birçok hayvanın kalıntısı yeniden keşfediliyor.

Aralarında 33 yeni türün tespit edildiği salyangoz kalıntıları, 19. yüzyılda, bölgede yüzlerce taş ocağı ve kum havuzunun işletildiği sırada bir araya getirilmişti. Salyangozlar 1889’da açılan müzeye teslim edilmiş ve yaklaşık 150 yıl boyunca uzmanlar tarafından incelenmeyi beklemişti.

Kaynak: Independent Türkçe