fbpx

Irkçı sokak röportajının faturası Suriyelilere kesildi

Paylaş

Ekonomik zorluklar yaşanan Türkiye’de yaşanan krize olan öfkesini hükümete yöneltmek yerine göçmenlere yönelten bir kişi Suriyeli bir genç kadına ırkçı sözlü saldırıları sırasında ‘Ben muz yiyemiyorum, siz kilolarca muz yiyorsunuz’ ifadelerini kullanmıştı. Sokak röportajı sırasında yaşanan olay Türkiye’de yaşayan Suriyeliler tarafından tepki toplamış Tiktok’ta ‘muz yeme’ paylaşımları gerçekleştirilmişti.

Bu olayın ardından İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, sosyal medyada gerçekleştirilen ‘muz yeme’ paylaşımlarıyla ilgili, yabancı uyruklu 7 kişinin yakalandığını, bu kişiler hakkında adli işlemlerin tamamlanmasının ardından sınır dışı etme işlemlerinin başlatılacağını duyurdu.

Emniyet Genel Müdürlüğü ‘muz yeme’ paylaşımlarının provokatif amaçlı olduğunu iddia ederek paylaşımlarla ilgili çalışma yürütüldüğünü belirtti. Bunun üstüne 11 kişinin evine baskın düzenlenerek gözaltılar gerçekleştirildi.  Gözaltına alınan Suriyeli kişilerin emniyette “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik Etme veya Aşağılama” suçunda işlem yapılmasının ardından İstanbul İl Göç İdaresine teslim edildiği öğrenildi. 

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Emniyet Genel Müdürlüğümüzün ilgili birimleri tarafından bahse konu provokatif paylaşımlara ilişkin yürütülen çalışmalar sonucunda elde edilen ilk bulgular doğrultusunda yabancı uyruklu 7 şahıs yakalanmış olup adli işlemlerinin tamamlanmasının ardından haklarında sınır dışı etme işlemleri başlatılacaktır. Söz konusu provokatif paylaşımların tüm boyutlarıyla ortaya çıkarılması ve bu paylaşımları yapan tüm şahıslar hakkında gerekli adli ve idari işlemlerin titizlikle ve eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi için çalışmalar devam etmektedir.”