fbpx

Rusya ve Kuzey Kore ‘Stratejik Ortaklık Anlaşması’ imzaladı

Paylaş

Rusya Devlet Başkanı, Kuzey Kore lideriyle imzaladığı anlaşmanın, ABD ile müttefiklerinin iki ülkeye olası saldırısı halinde birbirlerine yardım etme maddesi içerdiğini açıkladı. Bu, NATO Anlaşması’nın en önemli özelliğini çağrıştırdı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Pyongyang ziyaretinde Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’la imzaladığı Kapsamlı Stratejik Ortaklık Anlaşması hakkında iki lider açıklamalarda bulundu. Moskova, ABD’nin liderliğinde NATO’yu Ukrayna’da Rusya’ya karşı vekalet savaşı yürütmekle suçlarken, ABD liderliğindeki savaşla bölünmüş Kore yarımadasının Kuzey yarısı, silahlanma programlarını, ABD-Güney Kore’nin savaş kışkırtıcılığıyla gerekçelendirirken, anlaşmanın birbirini karşılıklı savunma özelliği içermesi dikkat çekti.

Putin ile Kim’in imzaladığı anlaşmanın “taraflarından birine yönelik bir saldırı durumunda karşılıklı yardımlaşma” öngörmesi, NATO Anlaşması’nın 5. maddesini çağrıştırdı. 5. maddeye göre müttefikler içlerinden biri veya daha fazlasına karşı yapılacak silahlı saldırıyı hepsine karşı yapılmış sayıyor.

‘RUSYA-KUZEY KORE ASKERİ-TEKNİK İŞBİRLİĞİ OLASILIK DAHİLİNDE’

Pyongyang’da düzenlenen ortak basın toplantısında Putin, şu mesajları verdi:

▪️ İmzalanan kapsamlı stratejik ortaklık anlaşmasında, uzun vadede Rusya-Kuzey Kore ilişkilerini derinleştirmek için geniş ölçekli hedefler yer alıyor. Bunlar, siyaset, ticaret, kültür ve insani yardım alanlarının yanı sıra güvenlik alanı için de geçerli.

▪️ İmzalanan anlaşma, diğer hususların yanısıra, bu anlaşmanın taraflarından birine yönelik bir saldırı durumunda karşılıklı yardımlaşmayı da içermektedir. Anlaşma, iki ülkeyi de saldırganlıktan koruyacaktır.

▪️ Rusya, anlaşma uyarınca Kuzey Kore ile askeri-teknik işbirliği olasılığını dışlamıyor.

ANLAŞMA NEYE MİSİLLEME?

▪️ ABD ve diğer NATO ülkeleri, verdikleri silahlarla Ukrayna’nın Rusya’daki hedefleri vurmasına izin verme konusunda anlaştı. Bu sadece açıklamadan ibaret değil, zaten oluyor ve tüm bunlar, Batılı ülkelerin çeşitli uluslararası yükümlülükler çerçevesinde üstlendiği kısıtlamaların ağır ihlalini oluşturuyor.

▪️ ABD, bölgede altyapısını güçlendirme yönünde adımlar atıp Güne Kore ile Japonya’nın katılımıyla çok sayıda askeri tatbikat düzenliyor. Bu adımlar, yarımadadaki barış ve istikrarı baltalıyor, tüm Kuzeydoğu Asya ülkelerinin güvenliğine tehdit oluşturuyor. Durumun kötüleşmesinden Kuzey Kore’nin sorumlu tutulmasına yönelik girişimleri kesinlikle kabul edilemez. Pyongyang, savunma kabiliyetini güçlendirmek, ulusal güvenliği sağlamak ve egemenliğini korumak için gerekli önlemler alma hakkına sahip.

▪️ Hem Rusya hem de Kuzey Kore bağımsız bir dış politika izlemekte olup şantaj ve diktatörlük dilini kabul etmeyecek.

‘ABD ÖNCÜLÜĞÜNDEKİ YAPTIRIMLARA BİRLİKTE KARŞI DURACAĞIZ’

▪️ Rusya ile Kuzey Kore, Batı’nın hegemonyasını sürdürmek için araç olarak kullandığı yaptırımlara karşı çıkmaya devam edecek.

▪️ ABD’nin Kuzey Kore’ye yönelik başlattığı BM Güvenlik Konseyi yaptırım rejimi gözden geçirilmelidir.

‘İLİŞKİLER İTTİFAK DÜZEYİNE YÜKSELDİ’

Kim de şu vurguları yaptı:

▪️ İmzalanan anlaşmayla Kuzey Kore ile Rusya arasındaki ilişkiler yeni, yüksek düzeyde bir ittifak haline ulaştı.

‘ÇOK KUTUPLU DÜNYANIN YARATILMASINI HIZLANDIRACAK’

▪️ Doğası gereği barışçı ve savunmaya yönelik anlaşmanın, yeni çok kutuplu dünyanın yaratılmasını hızlandıran itici güç olacağından hiç şüphem yok.

‘ASKERİ İŞBİRLİĞİNİ GELİŞTİRECEĞİZ’

▪️ Anlaşma, askeri işler dahil olmak üzere iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesini içeriyor.

▪️Kuzey Kore için Rusya en dürüst dost ve müttefiktir, Putin ise Kore halkının en yakın dostudur.

PUTİN’İN BAŞKANLIK LİMUZİNİYLE BAŞ BAŞA TUR ATTILAR

Putin, görüşmeler sırasında “Rusya’nın tüm politikalarını koşulsuz ve tereddütsüz destekleyeceğimizi bir kez daha teyit etmek istiyorum” diyen Kim’i Rusya yapımı Aurus marka limuziniyle Pyongyang’da tur atmaya çıkardı. Direksiyonun başına geçen Putin, bir miktar gittikten sonra aracı durdurup yolcu koltuğuna geçerek direksiyonu lüks otomobil tutkusuyla tanınan Kim’e devretti.

Şubatta “BM yaptırımlarının ihlali” tartışması yaratarak Kuzey Kore liderine Aurus limuzin hediye etmiş olan Rusya Devlet Başkanı’nın ziyaret vesilesiyle sunduğu hediyeler, Rus devlet medyasında “Aurus limuzin, çay seti ve amiral kaması” olarak duyuruldu. 

Kaynak: Artı Gerçek