fbpx

Fransa’da cinsel şiddet ve saldırı şikayetlerin yüzde 86’sı takipsizlikle sonuçlanıyor

Paylaş

Fransa’da cinsel saldırı ve şiddet suçlarına karşı yapılan şikayetlerin yüzde 86’sına adli merciler tarafından takipsizlik kararı verildiği ortaya çıktı. Aile içi şiddet şikayetlerinde ise takipsizlik oranı yüzde 72 olarak kayıtlara geçti. Son yıllarda yürütülen farkındalık eylemleri sayesinde söz konusu suçlarla ilgili ceza ile sonuçlanan dosya sayısında ise iyileşme gözlendi.

Kamu Siyaset Enstitüsü tarafından yürütülen araştırma raporunda Fransa’da cinsel şiddet ve saldırı ile aile içi şiddet suçlamaları ile ilgili yapılan şikayet başvurularının çoğunluğunun takipsizlikle sonuçlandığı belirtildi.

2012-2021 yılları arasındaki verileri incelemeye alan enstitünün hazırladığı sonuç raporunda bu tarihler arasında cinsel saldırı ve cinsel suçlamalar ile ilgili yapılan 1 milyondan fazla şikayet başvurusunun yüzde 86’sına adli merciler tarafından takipsizlik kararı verildiği ifade edildi.

Aynı şekilde aile içi şiddet konusunda yapılan şikayet başvurularının ise yüzde 72’sinin takipsizlikle sonuçlandığı yayımlanan raporda yer aldı.

Enstitünün çalışmasında, adli merciilerin takipsizlik kararının en büyük gerekçesinin delil yetersizliğinin oluşturduğu vurgulanırken, failin bilinmemesi ve isnat edilen suçlamaların belirgin olmamasının diğer nedenler arasında yer aldığına vurgu yapıldı.

Cinsel saldırı ve aile içi şiddet olaylarına karşı 2017’den itibaren ortaya çıkan MeToo gibi farkındalık yaradan akımların şikayet başvuru sayısını artırdığına dikkat çekilen raporda, kolluk kuvvetleri ile adli mercilerin söz konusu şikayet dosyalarına daha ciddi bir şekilde incelemeye aldığı kaydedildi. Raporda bunun sonucu olarak 2017-2020 yılları arasındaki şikayet başvurularından cezai işlem ile sonuçlanan dosya sayısında artış gözlendiği not düşüldü.

Raporda söz konusu suçlarla ilgili sonuçlanan dava dosya sayısında ise son yıllarda yürütülen farkındalık eylemleri sayesinde iyileşme gözlendiğine vurgu yapıldı. 2012 yılında aile içi şiddet davalarında verilen ortalama cezaların 5,4 ay olduğu ifade edilirken, yürütülen farkındalık eylemleri sayesinde söz konusu cezaların ortalamasının 2021 yılında 8 aya yükseldiği belirtildi. Aynı şekilde cinsel taciz suçlarında verilen cezaların 2021 yılında 6,8 aya, cinsel saldırı suçlarında 19,6 aya ve tecavüz olaylarında ise 29,6 aya yükseldiği raporda ifade edildi.

Kaynak: Fransa Postası