fbpx

İtalya, sığınmacıları kabul eden Arnavutluk’a Avrupa Birliği’ne üyelik desteği verecek

Paylaş

Arnavutluk, İtalya kıyılarına ulaşan binlerce göçmenden bazılarına sığınma talepleri değerlendirilirken geçici barınak sağlamayı kabul etti. İtalya Başbakanı, anlaşma karşılığında Arnavutluk’un AB’ye girişini desteklemek için elinden gelen her şeyi yapacağını söyledi.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, ülkesine göç akınının önüne geçmek için Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile mutabakat zaptı imzaladı. 

Buna göre, Arnavutluk, İtalya kıyılarına ulaşan binlerce göçmenden bazılarına sığınma talepleri değerlendirilirken geçici barınak sağlayacak. Bu kapsamda 3 bin kapasiteli merkezler kurulacak. 

Anlaşma karşılığında Arnavutluk’un Avrupa Birliği’ne girişini desteklemek için elinden gelen her şeyi yapacağını belirten Meloni, “Arnavutluk dost bir ülke olmaya devam ediyor ve henüz üye olmamasına rağmen sanki üyeymiş gibi davranıyor.” dedi. 

Mutabakatı göç akışını yönetmek için yapılan “tarihi” bir anlaşma olarak nitelendiren Meloni, “İtalya Arnavutluk’un en büyük ticaret ortağıdır. Yasadışılıkla mücadelede zaten yakın bir işbirliği var.” diye konuştu. 

Arnavutluk Başbakanı da “Çözüm olacak güce ve kapasiteye sahip olmayabiliriz ama İtalya’ya karşı bir görevimiz ve yardım eli uzatma kabiliyetimiz var. Arnavutluk birliğin bir parçası olmayabilir ama bir Avrupa devletidir.” ifadelerini kullandı. 

Meloni, yeni merkezlerin önümüzdeki bahara kadar faaliyete geçmesi gerektiğini söyledi.

Anlaşma uyarınca İtalya, Arnavutluk’ta bir seferde göçmenleri barındıracak iki merkezin inşası için ödeme yapacak. 

Kaynak: Euronews