fbpx

Bank of America, Türkiye için enflasyon tahminini 14 puan yükseltti

Paylaş

Bank of America Securities ekonomistleri, Türkiye için yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 58’e yükseltti. Banka, dolar ve Merkez Bankası’nın faiz kararına ilişkin tahminini de açıkladı.

Artı Gerçek – Bank of America Securities, Merkez Bankası’nın perşembe günkü toplantıda faizi 500 baz puan daha artırarak, yüzde 20’ye çıkartacağı tahmininde bulundu. Merkez Bankası, seçim sonrası ilk toplantısında faizi 650 baz puan artırarak, yüzde 8,5’ten yüzde 15’e yükseltmişti.

ENFLASYONDA YUKARI YÖNLÜ REVİZYON

BofA ekonomistleri, Türkiye’ye ilişkin olarak paylaştıkları raporda enflasyon tahminlerini de yukarı yönlü revize etti.

Banka, TL’deki değer kaybı ve son vergi artışları kaynaklı zamlar nedeniyle enflasyon tahminini yukarı yönlü revize ederek, yüzde 44’ten yüzde 58’e çekti. Raporda, enflasyonun gelecek mayıs ayında yüzde 65 ile zirve seviyeye ulaşacağı öngörüldü.

Merkez Bankası beklentilerini de paylaşan ekonomistler, bu hafta 500 baz puana varan bir faiz artışı olabileceğini belirterek “300 ila 500 baz puan arasında bir artış olabilir. TCMB’nin ekonomiye beklenmeyen bir zarar vermemek için geçişi kademeli olarak yapacağını düşünüyoruz. Faiz artırımlarının ne kadar süreceği belirsiz. Yıl sonunda politika faizinin yüzde 35 seviyesinde olmasını bekliyoruz.” ifadesine yer verildi. Bloomberght’nin aktardığına göre, banka yıl sonu dolar/TL tahmininin ise 31 lira olduğunu açıkladı.