fbpx

“Deprem bölgelerinde 6,2 milyon çocuk insani yardıma muhtaç”

Paylaş

Maraş merkezli depremlerin 100’üncü gününde bir açıklama yapan UNICEF, deprem bölgelerinde 6,2 milyon çocuğun insani yardıma ihtiyaç duyduğunu duyurdu.

Türkiye’de 6 Şubat’ta Maraş merkezli yaşanan ve 10’dan fazla kentte on binlerce insanını yaşamını yitirmesine ve yüz binlerce insanını yaralanmasına neden olan depremin 100’üncü gününde, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) bir açıklama yayınlayarak, 6,2 milyon çocuğun insani yardıma muhtaç olduğunu bildirdi. Hem Türkiye hem de Suriye’de etkili olan depremler sonrasında çocukların zorlu koşullarla mücadele ettiğine değinen UNICEF, Türkiye’de 2,5 milyon, Suriye’de ise 3,7 milyon çocuğun kesintisiz insani yardıma ihtiyacı olduğunu duyurdu.

“Çocuklar hayal dahi edilemeyecek kayıplar yaşadı”

UNICEF Genel Direktörü Catherine Russell konuya dair, “Depremlerin ardından, her iki ülkedeki çocuklar, hayal dahi edilemeyecek bir kayıp ve üzüntü yaşadı. Depremler, hâlihazırda savunmasız durumdaki birçok ailenin yaşadığı bölgeleri vurdu. Çocuklar, ailelerini ve sevdiklerini kaybettiler. Evleri yıkılan, okulları ve yaşadıkları çevre zarar gören çocukların tüm yaşamları altüst oldu. Toparlanma yolu uzun ve aileler, sürekli desteğimize ihtiyaç duyuyorlar” dedi.

Milyonlarca çocuğun eğitimi kesintiye uğradı

UNICEF’e göre deprem bölgelerinde yaşayan çocukların şiddete maruz kalma, zorla evlendirilme veya çalışmaya zorlanma ve okulu bırakma gibi tehditlere karşı daha açık hale gelme riski var. 350 binden fazla mülteci ve göçmen çocuk da dahil olmak üzere okula giden yaklaşık 4 milyon çocuğun eğitimi kesintiye uğradı. Özellikle Suriye’deki çocuklar zaten yaşam mücadelesi veriyordu ve depremle birlikte altyapı hizmetlerinde yaşanan aksaklıklarla birlikte bu mücadele daha da zorlu hale geldi. Su ve kanalizasyon altyapısında oluşan hasarla birlikte 6,5 milyon insan hastalık riskiyle karşı karşıya kaldı. Beş yaş altı 51 bin çocuk ve 76 bin hamile ve emziren kadın akut beslenme yetersizliği yaşıyor ve buna bağlı tedaviye ihtiyaç duyuyor.

Yüzbinlerce çocuk yoksulluğa itilecek
Russell, “Enkaz kaldırma çalışmaları devam ettikçe, depremlerin yarattığı trajik etkinin kapsamı daha da netleşiyor. Afetin uzun vadeli sosyo-ekonomik etkileri (artan gıda ve enerji fiyatları, hizmetlerin kullanılamaz hâle gelmesi ve geçim kaynaklarının kaybı vb.) nedeniyle yüz binlerce çocuk yoksulluğa itilecek. Hem kısa hem de uzun vadeli toparlanma planlarında çocuklara ve ailelere yönelik finansal yardıma ve temel hizmetlere öncelik verilmediği takdirde, çocukların sömürü ve istismara maruz kalma riski daha da artacak” ifadelerini kullandı.

Çocuk odaklı hızlı toparlanma
UNICEF açıklamasında, uluslararası toplumu çocuk odaklı hızlı toparlanma çalışmalarına ve tahsis edilen fonlarla çocukların ihtiyaçlarının karşılanmasına öncelik vermeye çağırdı ve “En dezavantajlı çocuklar için daha iyi, daha dayanıklı ve daha kapsayıcı sistemlerin inşa edilmesi de dahil olacak şekilde iyileştirme çabalarına yatırım yapılmalıdır.” dedi.

(Sendika.org)