fbpx

SYKP Avrupa: Birinci turda durdurduk, ikinci turda yıkalım!

Paylaş

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa Koordinasyonu, yaptığı yazılı açıklamayla yurt dışı seçmenlere seslenerek Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ikinci turunda diktatör Erdoğan’ı devirmek için Kılıçdaroğlu’na kazandırma çağrısında bulundu.

SYKP Avrupa Koordinasyonu adına yapılan açıklamada ilk turda katılım oranındaki düşüklüğe dikkat çekilerek 20-24 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek ikinci tur oylamalara ülkedeki gidişattan tedirgin olan, tek adam rejimini sonlandırmak isteyen tüm seçmenlerin katılmasının önemine dikkat çekildi.

Yayınlanan çağrı metninin tamamı şöyle:

Yurt dışında yaşayan halklarımıza;

BİRİNCİ TURDA DURDURDUK İKİNCİ TURDA YIKALIM!

Ülkemizin kaderini, halklarımızın geleceğini belirleyecek tarihi seçimin ilk etabını tamamladık. Üzerine pek çok değerlendirme yapmamız gereken ilk etabın en önemli sonucu, devletin bütün imkanlarını, 20 yıllık iktidarın tüm avantajlarını elinde bulunduran diktatör Erdoğan’ın halklarımızın olağan üstü mücadelesiyle durdurulması oldu.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda tek adam iktidarını durdurduk ancak henüz tamamen yıkamadık! Yurt dışında 20-24 Mayıs tarihleri arasında, ülkede 28 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimlerle diktatörlüğü devirecek, demokratik dönüşümün önünü açacağız.

Bunun için hepimize görev düşmekte. Yurt dışı seçimlere katılım oranı ancak yüzde 54’e yaklaşabildi. Yani birbuçuk milyon insanımız bu tarihi seçimde oyunu kullanmadı, iradesini sandığa yansıtmadı. Oysa bu seçim savaşla barışın, istibdatla hürriyetin, kadın düşmanlarıyla eşitlikçilerin, inanç özgürlüğünü savunanlarla yobazların, seküler yaşamı savunanlarla şeriatı savunanların arasındadır.

Şimdi önümüzde bir kez daha bu tarihsel görev ve şans duruyor. Ya görevimizi yerine getirir, diktatörü devirme şansımızı kullanırız, ya da halihazırda Meclis çoğunluğunu kazanmış faşist ittifaka mutlak iktidarı, faşizmin kurumsallaşmasını tamamlama fırsatını veririz.

Birinci turda yarım bıraktığımız işi tamamlar ve ikinci turda diktatör Erdoğan’ı düşürürsek, ülke hızla tek adam diktatörlüğünün etkisinden, manipülasyonundan çıkacak, parlamenter rejimin önünü açacak düzenlemeleri gerçekleştirecektir.

Sonrasındaki gelişmeleri ise esas olarak ülkenin gerçek demokrasi güçleri, sermayenin her iki kanadı dışında kalan emek ve demokrasi dinamiklerinin mücadelesine bağlıdır.

Yurt dışında yaşayan bütün halklarımızı, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. Turunda diktatörü devirmek için harekete geçmeye, bütün imkan, ilişki, enerji ve yeteneğini Kemal Kılıçdaroğlu’nun kazanması için kullanmaya çağırıyoruz. Faşizmin kurumsallaşmasını durdurmak, faşizmi yenmek için atılacak ilk adımdır ve bu ilk adımı ancak hep birlikte atabiliriz.

KURTULUŞ YOK TEK BAŞINA YA HEP BERABER YA HİÇBİRİMİZ!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi – SYKP

Avrupa Koordinasyonu