fbpx

G7 ülkelerinden Çin’e çağrı: Rusya’ya baskı yapın

Paylaş

Hiroşima’da bir araya gelen G7 ülkeleri liderleri, Çin’e çağrı yaparak, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırlarını durdurması için baskı yapmasını istedi.

Japonya’nın Hiroşima kentinde düzenlenen G7 Liderler Zirvesi’nin ikinci gününde devlet başkanları, ortak bir açıklama yaparak Çin’e, Rusya’nın Ukrayna’daki saldırılarını durdurması ve askerlerini koşulsuz geri çekmesi için baskı yapması çağrısında bulundu.

Söz konusu çağrıda liderler, “Çin’e, Rusya’ya, askeri saldırganlığı durdurması ve askerlerini Ukrayna’dan derhal, tamamen ve koşulsuz olarak geri çekmesi için baskı yapmaya çağırıyoruz” şeklinde kaydedildi.

Liderler, Ukrayna ile doğrudan görüşmeler de dahil olmak üzere, “Çin’i, toprak bütünlüğüne ve Birleşmiş Milletler’in (BM) ilke ve amaçlarına dayalı kapsamlı, adil ve kalıcı bir barışı desteklemeye teşvik ediyoruz” diye belirtti.

“Çin ile işbirliğine ihtiyaç” vurgusu

Çin ile samimi ilişki kurmanın ve endişeleri doğrudan Çin’e aktarmanın önemini vurgulayan liderler, Çin ile “yapıcı ve istikrarlı ilişkiler” kurmayı hedeflediklerini ve “zarar vermek” istemediklerini belirtti.

İklim değişikliği, ülkelerin finansman ihtiyaçları, küresel sağlık endişeleri ve ekonomik istikrar gibi konulara dikkati çeken liderler küresel rolü ve ekonomik büyüklüğü göz önüne alındığında Çin ile işbirliğini ihtiyaç olarak gördüklerini bildirdi.

Çin’in bölgesel nüfuzunu artırdığı Doğu Çin ve Güney Çin denizlerindeki durumu ciddi endişeyle izlediklerini kaydeden liderler, “statükoyu, güç kullanarak değiştirmeye yönelik her türlü tek taraflı teşebbüse şiddetle karşı çıktıklarını” vurguladı.