fbpx

ABD, Türkiye’ye güvenlik uyarısını güncelledi

Paylaş

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Ankara Büyükelçiliği, İsveç ve Danimarka’daki Kuran yakma eylemlerinin ardından “Türkiye’de olası misilleme saldırılarına karşı” yayınladığı güvenlik uyarısını güncelledi.

Büyükelçilik, güncellenmiş güvenlik uyarısında, Türkiye’de bulunan vatandaşlarını yeniden “olası terörist saldırılara” karşı uyardı.

27 Ocak’ta yayınlanan seyahat uyarısının güncellendiği belirtilen Büyükelçilik açıklamasında, hangi alanlardan uzak durulması gerektiği ile ilgili daha detaylı bilgiler paylaşılarak şu ifadelere yer verildi:

“ABD hükümeti vatandaşlarını, İstanbul’daki kiliselere, sinagoglara, diplomatik misyonlara veya özellikle Beyoğlu, Galata, Taksim ve İstiklal bölgeleri gibi Batılıların uğrak yeri olan diğer yerlere teröristlerin olası misilleme saldırılarına karşı uyarıyor. Türk makamları bu konuyu araştırıyor.”

Güvenlik uyarısında ayrıca “‘Batılıların uğrak yerlerinde tetikte olunması, kalabalık yerlerden kaçınılması, dikkat çekilmemesi ve uyarılar için yerel medyanın takip edilmesi” tavsiyesinde bulunuldu.

Ne olmuştu?
Türkiye’deki ABD, Almanya ve Fransa büyükelçilikleri, 28 Ocak 2023 gecesi peş peşe yayınladıkları duyurularla Türkiye’deki yurttaşlarını İsveç ve Danimarka’daki Kuran yakma eylemini izlemesi olası “terör saldırısı riski” konusunda uyardılar.

ABD Büyükelçiliği’nin internet sitesinden Türkiye’de yaşayan ABD vatandaşlarına yönelik yayınlanan duyuruda şöyle denildi:

“Avrupa’da son zamanlarda gerçekleşen Kuran yakma olaylarının ardından ABD hükümeti, yurttaşlarını teröristlerin Türkiye’deki ibadethanelere olası misilleme saldırılarına karşı uyarıyor. Teröristler, ibadet yerlerini veya Batılıların sık sık ziyaret ettiği yerleri hedef alarak pek az uyarıda bulunarak ya da hiç uyarı vermeden saldırabilirler.”

Avrupa’da Kuran yakma eylemleri
İsveç’in başkenti Stockholm’de 21 Ocak’ta Danimarka’nın aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan, Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kuran yakmış, polis korumasında gerçekleştirilen eylem sırasında Paludan’ın yanına kimsenin yaklaşmasına izin verilmemişti.

Paludan, ardından 27 Ocak’ta Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bir caminin ve Türkiye Büyükelçiliği’nin önünde de Kuran yaktı.

Bu eylem öncesinde de söz konusu eylemlere izin verildiği gerekçesiyle Danimarka’nın Ankara Büyükelçiliği Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı.

Benzer bir eylemde, Hollanda’nın aşırı sağcı Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) hareketi lideri Edwin Wagensveld de Lahey kentinde tek başına yaptığı eylemde Kuran yırtmıştı.

Bu olayın ardından da Hollanda Büyükelçisi 24 Ocak’ta Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak eylemden duyulan rahatsızlık dile getirilmişti.

Kaynak: Bianet