fbpx

İngiltere’de enflasyon son 41 yılın zirvesinde

Paylaş

İngiltere’de enflasyon yıllık yüzde 11,1 ile son 41 yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Ülkedeki gıda enflasyonu ise son 45 yılın zirvesini gördü.

İngiltere İstatistik Kurumu (ONS) İngiltere’de tüketici enflasyonu (TÜFE) ekimde tahminlerin üzerinde gerçekleşerek yıllık bazda yüzde yüzde 11,1 oldu. Ülkede aylık enflasyon ise yüzde 2 olarak gerçekleşti.

Geçtiğimiz ay yıllık bazda TÜFE yüzde 10,1 olarak gerçekleşmişti. Böylece ülkede enflasyonun hız kesmediği görüldü. Enflasyondaki en büyük kalem ise ülkede artan enerji maliyetlerinden oluştu.

Bu rakamla birlikte İngiltere Ekim 1981’den bu yana en yüksek yıllık enflasyon görülmüş oldu.

Enflasyonun 41 yılın en yüksek seviyesinde olduğu ülkede, son 70 yılın içerisinde yüzde 10 seviyesinin üstü sadece 6 kez görüldü. Ülkede 1951-1952, 1973-1977, 1979-1982 yılları arasında enflasyonda yüzde 10 seviyesinin üstü görülmüştü.

GIDA ENFLASYONU SON 45 YILIN ZİRVESİNDE

ONS’ye göre, gıda fiyat enflasyonu yıllık bazda yüzde 16,5 ile 45 yılın en yüksek seviyesine yükseldi. ONS ayrıca enerji ve gıda harcamalarının hane halkı bütçesi içerisinde daha büyük bir paya sahip olması dolayısıyla düşük gelirli hanelerin enflasyondan daha fazla etkilendiğini belirtti.

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt artan fiyatların üstesinden gelmek için “zor ama gerekli” kararların alınması gerektiğini söyledi. Hunt yarın yeni bir bütçe taslağı açıklayacak. Hunt yaptığı açıklamada, “İngiltere Merkez Bankası’na enflasyonu hedefe döndürme misyonunda yardımcı olmak bizim görevimizdir” dedi.

Kaynak: Londra Gündem