fbpx

Polonya-Belarus sınırında göçmenlerin öldürüldüğü iddia ediliyor

Paylaş

Polonya-Belarus sınırında Haziran ayından bu yana süren göçmen krizi ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı.

Çoğunluğu Irak ve Suriye’den olan göçmenler Avrupa’ya gitmek için Haziran ayında Belarus Devlet Başkanının geçişlere izin vereceğini açıklamasının ardından sınıra akın etmişti. Bu olaylarla başlayan kriz sırasında taraflar sürekli birbirine suçlamalarda bulunmuştu.

Olaylar sırasında Belarus’a sığınan Polonya askeri Emil Çeçko, Polonya sınırında geçen yılın yaz aylarından bu yana 240’tan fazla göçmenin öldürüldüğünü öne sürdü.

AA’nın aktardığına göre Belarus Soruşturma Komitesi’nden yapılan açıklamada, soruşturma esnasında Çeçko’nun 8 Haziran 2021’den bu yana Polonya’nın Semyanovka yerleşim yeri yakınında ve Belarus sınırı boyunca diğer Polonyalı askerlerle birlikte organize cinayetlerde yer aldığını dile getirdiği belirtildi. Çeçko’nun bu cinayetlere birden fazla tanık olduğu aktarılan açıklamada, “Bu askerin sözlerine göre, 240’tan fazla kişi öldürüldü.” ifadeleri kullanıldı.

Soruşturma esnasında Çeçko’nun, Polonya sınırından Almanya’ya giderken kadınlar ve çocuklar dahil öldürülen göçmenler arasında yabancılara yardım eden iki de gönüllünün olduğunu öne sürdüğü aktarıldı. Akerin iddiasına göre “Ölülerin cesetleri Polonya güvenlik güçleri tarafından ormanlık alanda özel olarak hazırlanmış çukurlara toplu halde gömüldü. Ayrıca, meslektaşları ona infazlara katılımlarından bahsetti.” ifadelerine yer verildi.

Alınan bilgilere dayanılarak objektif delillerin oluşturulması için Belarus Dışişleri Bakanlığının diplomatik kanallar üzerinden olay ile ilgili uluslararası kuruluşlara, Orta Doğu ülkeleri ve Afganistan’daki yetkili organlara konuyu bildirdiği kaydedilen açıklamada, Almanya ve Batı Avrupa’ya giden vatandaşların kaybolmalarıyla ilgili bilgi toplama girişimi başlatıldığı bildirildi.

Polonya Silahlı Kuvvetleri mensubu Emil Çeçko, 16 Aralık 2021’de Polonya’nın göçmenlere yönelik sert politikasına katılmadığı gerekçesiyle sınırdan geçerek Belarus’tan sığınma talebinde bulunmuştu. Polonya Silahlı Kuvvetleri, asker Çeçko’yu firar etmekle suçluyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı