fbpx

MÖP’ten Yakup Gabriel için taziye mesajı

Paylaş

Mezopotamya Özürlük Partisi beyin kanaması sonucu hayatını kaybeden yoldaşları Yakup Gabriel için taziye mesajı yayınladı.

“MÖP olarak, yoldaşımız Yakup Gabriel’in 01.01.2022 tarihinde ’’Beyin Kanaması’’ sonucu, tedavi gördüğü hastanede Fiziki olarak yaşama veda etmesi metanetle karşılandı!

Bu temelde yoldaşımızın değerli, muhterem eşi Edibe Gabriel, Çocukları, Kardeşleri, Gabriel Familjesi, Akrabaları, Dostları, Yoldaşları ve Asuri/Süryani/Keldani halkına ve Dost; Ezidi, Alevi, Muhalmi, Kürt, Türk, Arap ve Çerkez halklarının dost insanlarına baş sağlığı diliyoruz.

Evet bu kavgalı, çelişkili ve sorunlarla dolu Dünya’da hiç kimse baki değil, yalnız toplum, toplumlarda saygınlık yaratan kişiler zamansız fiziki ayrılmaları, bir boşluk yaratmakta, bu boşluk zamanla ancak doldurulur. Bu değerli arkadaşın fiziki ayrılışı, böylesi bir duruma tekabül etmekte. Zamanın değildi, değerli yoldaş, karakter ve insan. Biz insanoğlu kendimizi her şeye karşı savaşır, savunur ve direniriz, yalnız doğanın kanunu olan, Fiziki ayrılmaya karşı bir yerden sonra, çaresiz kalıp karşı koyamıyoruz. İnsan hayattayken, insanlık değerleri bağlamında, insanlığa katkıları olmuşsa, o zaman o Fiziki ayrılmanın acısı, bilimsel olarak doğanın kanunuyla tarif edilir ve acı yerini Manevi bir varoluşa bırakır. Bu varoluş; insanın yüreklerinde, ruhlarında, düşüncelerinde ve toplumsal ortamlarda hep gündemde kalır.

Değerli, emekçi, yürekli, yiğit ve cesur insan, doğduğun Mezopotamya, Turabdin toprakları, Sümerlerden, Süryanilere 8 bin yıllık tarih süreçlerinde, her zaman senin gibi karakter sahibi insanlar yaratarak, kendini tüm sorunlara karşı direnerek bu günlere gelmiştir. Bu insanların hayattı uzun veya kısa olsa da, yalnız her günleri yaşamla doludur. Bu yüzden yaşadıkları sürece, yaşamlarına çok şey sığdırırlar. Bu bir yaşanmış hikâye olur, sonra tarihe not düşer. İnsanlık tarihi, yaşadığımız tarih ve halkımızın tarihi bu şekilde kesintisiz bu günlere gelmiştir. Kendisi için yaşamayanlar, insanlık için yaşadıklarından onlar hazır olsun, olmasınlar onlar birer değer olduğundan hep vardırlar.

Turabdin’in Bet-Kustan/Bakisyan asi Köyü, bu Köy yetiştirdiği yiğitlerle anılır. Bu Köy ortamında 1962.04.01. tarihinde yaşama gözlerini açmış, Okul eğitimini Mor-Bobo Köyünde yapmış, ilerleyen yıllarda yaşam koşulları onu da Diaspora’ya sürüklemiş, İsviçre ülkesine yerleşmiş. Yakup Gabriel Yoldaşımız Yurtsever, Demokrat ve Devrimci insan olarak, Betnahrin Yurtseverliğine Avrupa Metropollerinde gönül bağlamış, düşüncelerine yakın kesim olan Betnahrin Devrimci Örgütü ile ilişkilere girmiş, kendisini düşünce de daha da geliştirmiş, Betnahrin Yurtseverliğini 1990-2000 yıllarında pratiğe indirgeyerek, Turabdin Bölgesine bağlı Midyat merkeze geri dönmüş, insanlarımıza ekonomik çalışmalarda cesaret verip onlara yol açmış, orada bulunan Yurtsever insanlara, her konuda yardım etmiştir. Burada Midyat Kültür Derneği Başkanlığı yapmış, gençlere Yurtsever Kültürü aşılama çabasında bulundu. Bu arkadaşın dönüşü 1915 Seyfo/Soykırım sürecinden sonra, Atalarının zorlamalarla bıraktıkları topraklara, yeniden dönüşü sağlamak ve Avrupa Metropollerinde yaşayan insanlarımıza doğru Yurtseverliğin yolunu göstermek ve öncü olmaktı. Nitekim Yakup Gabriel arkadaş, Mezopotamya/Betnahrin topraklarına yeniden dönüşe öncü, ışık oldu! Böylece Asuri/Süryani/Keldani halkının bu süreçten sonra, Vatanına dönüşü seyrek de olsa başladı.

Mezopotamya coğrafyasında kendi halkının sorunlarıyla uğraşan Yakup Gabriel Yoldaş, aynı zamanda diğer toplumların sorunlarını da görüyor, bunların ortak noktalarını tespit ederek, demokratik çerçevede ilişkiler geliştiriyor. Dolayısıyla ilerleyen süreçte, siyasal öncü konumunu yüreğinde taşıdığı gibi, bu sorumluluğu kendi halkına, diğer halklara karşı Toplumsal Demokratik Perspektif temelinde taşıyor. Bu dönemde karşılaştığı siyasi baskı, yönelim ve sorunların üstesinden gelerek, legal Demokratik çalışmaların vaz geçilmez üyesi oldu. Doğrularda ısrarcı olan bu Yiğit arkadaş, başkalarının izledikleri yanlış yolda yürümeyerek, bir Gurup arkadaşla, Kurucusu olduğu Asuri/Süryani/Keldani-Demokratik İnisiyatifi çerçevesinde Demokratik Mücadelesine devam etmiş, daha sonra bu İnisiyatif MDDP’ye dönüşmüş, Konferansta yapılan İsim değişikliği sonucu, MÖP ile devam edilmiştir. Aynı zamanda bu arkadaşımız MHK ve Betnahrin Süryani Halk Meclisi’nin Kurucu üyesidir. Arkadaş Toplumsal Demokrasi Perspektifinde hareket eden, DTP İl Meclis Üyeliği, DTK Üyeliği yapmıştır. Bu Demokrasi Mücadelesinde DTP’den Milletvekili adayı da gösterilmiştir.

Yakup Gabriel arkadaş bulunduğu ortamlarda Asuri/Süryani/Keldani halkını onurluca temsil etmiş, dost kesimlerle demokratik çerçevede diyalogu olgun bir şekilde yürütüyordu. Tüm demokrasi kesimleri tarafından sevilen, saygı duyulan bir kişilik, karakter ve öncü biri. Ömrü boyunca haksızlığa karşı nerden gelirse, gelsin asla taviz vermedi ve hep layıkıyla karşı koydu. Bu arkadaşın olduğu ortamda, insani ve ahlaki değerler hep ön plandaydı. Bu temelde bütün arkadaşları, dostları ve akrabaları yanında unutulmayacak bir saygınlık bıraktı.

Mezopotamya coğrafyasında yaşayan tüm halkların, inançların, mezheplerin ve dinlerin dostuydu. Demokrasi, İnsanlık Mücadelesi veren kesimlerin Turabdın’deki kalesiydi.

Değerli yoldaşımız seni ansızın, zamansız yitirmenin acısını hep yaşayacağız, sen gönlümüzde, düşüncemizde, ruhumuzda ve yüreğimizde hep yaşayacaksın. Bıraktığın yerde, büyük bir onurla düşüncenle devam edeceğiz. Bizler için unutulmaz bir yoldaş, parlayan bir yıldız ve yolumuzu aydınlatan bir ışık olarak anılacaksın! Ulusal, Toplumsal Demokrasi Mücadelesinde yiğit bir yoldaş olarak, hep yaşıyacaksın..

‘’Zel Başlomo’’ değerli yoldaşımız, Asuri/Süryani/Keldani halkının yıldızları arasına karıştın, Toplumsal Demokrasi Mücadelesinde adını yazdırdın, ne mutlu sana ardında siyasi, sosyal ve kültürel bir tarih bıraktın.

Tarihe doğru yürüyenler, tarihe mal olur, onlar hep yüreklerde yaşayacaklar!

Yoldaşlığı doğru anlayanlar, hep doğrularla yürüyecekler.

Selam, Bin Selam sana değerli yoldaşımız Yakup Gabriel!”