fbpx

Çin, Yapay Zeka Savcı’sını tanıttı

Paylaş

Çin, yapay zeka savcısı geliştirdiğini hakemli dergi Management Review’de yayınlanan bir makale ile duyurdu.

Geliştirilen algoritma yapay zeka etiği ile ilgili bir çok tartışmanın ortasında duyurulmuş oldu. 2015-2020 dönemindeki 17 bin vakadan edinilen bilgilerle eğitildi ve Shanghai’daki hırsızlık, kredi kartı dolandırıcılığı, kavga gibi en yaygın sekiz suçla ilgili doğru şekilde ceza belirleyebiliyor.

South China Morning Post’a göre ise yapay zekalı savcı, Çin’in en yoğun bölge savcılığı olan Shanghai Pudong Halk Savcılığı tarafından geliştirilip test edildi.

Projenin baş uzmanı Shi Yong, sistemin savcıların gün içindeki yükünün azaltılmasını ve daha önemli görevlere odaklanmasını sağlayacak. Bu teknolojinin yakında daha az yayın suçlarda da kullanılabilecek seviyeye ulaşması bekleniyor.


Diğer yandan Çinli savcıların yapay zekayı 2016’da kullanmaya başladığı belirtiliyor. Ülkedeki birçok avukat ‘Sistem 206’ isimli bir yapay zeka aracını kullanıyor.


Bu sistem kanıtların ve tutuklama koşullarının ne kadar güçlü olduğunu değerlendirirken şüphelinin toplum için ne kadar tehlike teşkil ettiğini inceleyebiliyor. Ancak tehlike gibi ölçütlerin geçmiş verilerden beslenmesi bir tartışmayı da berbaerinde getiriyor. Geçmiş verilerdeki adaletsizliğin bu program aracılığıyla tekrar üretileceği ve ayrımcı sonuçlar ortaya çıkaracağı tahmin ediliyor.