fbpx

New York Times: Çok sayıda Türk ekmek alamıyor

Paylaş

New York Times’ın haberinde “Sırada bekleyenlerin pek çoğu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı eleştirerek başlarına bir iş gelmesinden korktukları için konuşmak istemedi” ifadeleri yer aldı

The New York Times gazetesi İstanbul’da görülen ekmek kuyruğunu mercek altına aldı. 

“Çok sayıda Türk ekmek alamıyor, fırıncılar da üretemiyor” başlığıyla yayımlanan haberde “Türkler, Türk lirası dolar karşısında erirken ve maaşları artık günlük temel ihtiyaçları bile karşılamazken artan enflasyonla boğuşuyor, fiyatların yükselişini izliyor. Çok sayıda insan devletin sattığı, ucuz ekmeklerle masalarını doldurmaya çalışırken çeşitli mahallelerde ekmek kuyrukları belirmeye başladı” ifadeleri yer aldı.

Haberde ayrıca ekmek srasında bekleyenlerin “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı eleştirerek başlarına bir iş gelmesinden korktukları için konuşmak istemediği, konuşanların da ismini vermediği” belirtildi.

Habere göre, sıradaki bir genç kadın “İnsanlara nasıl olduklarını sormanıza gerek yok, sırayı görüyorsunuz” derken, arkasındaki bir adamın da “Sabah akşam fiyatların arttığını görüyoruz” diye ekledi.

“Türkiye’de sorun daha acı verici”

Dünya genelinde gıda fiyatlarının pandemi döneminde tedarik zinciri sorunları, yükselen yakıt fiyatları, küresel eksiklikler gibi nedenlerle arttığı ancak şubattan bu yana euro ve dolar karşısında Türk lirasının yüzde 50’ye yakın değer kaybettiği hatırlatılan haberde “Türkiye’de sorun daha acı verici” denildi.

Fırıncıların şu an ekmeği kendilerine mâl olduğundan daha düşük bir fiyata satmak durumunda olduğu belirtilen haberde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin uygun fiyatlı ekmek tedariğini artırdığı, hükûmetin de fırıncılara un sağlayacağını duyurduğu aktarıldı.

Fırıncıların da iflas riskiyle karşı karşıya olduğunu belirten haber, ekmek satışlarının düştüğü, fırıncıların ekmekleri Fırıncılar Odası tarafından belirlenen miktara satmakta zorlandığını aktarırken habere konuşan fırın sahibi Ahmet Uçar “Bu işi döndüremem. Un fiyatı süreki artıyor” dedi. Uçar, harcamalarını sürekli arttığını, kirasının da son olarak artırıldığını ancak satışların düştüğünü söyledi.

Independent Türkçe, New York Times