fbpx

96 yaşındaki kadın evine giden DEVA partilileri polis sandı

Paylaş

“Cumhurbaşkanına hakaret ettiği” iddiasıyla hakkında güvenlik tedbiri uygulanmasına karar verilen 96 yaşındaki Aliye Yabansu evine giden DEVA partilileri polis zannederek ağladı.

DEVA Partisi Urfa il Başkanı Ahmet Tüysüz ve Siverek İlçe Başkanı Cuma Şirin, Siverek’te yaşayan Aliye Yabansu’yu evinde ziyaret etti.

Ziyaret esnasında yaşananları Gazete Duvar’a anlatan Ahmet Tüysüz, Aliye Yabansu’nun kendilerini gördüğünde ağladığını söyledi.

Ahmet Tüysüz, “Bizi polis sanmış, onu almaya geldiğimizi düşünmüş, çocuklaşmış halde gözyaşlarına boğuldu. Kulakları duymadığı için ona, geliş nedenimizi ancak yakınlarının yardımı ile aktarabildik. Yargının bu kadar insanlıktan çıktığına ilk kez tanık oluyoruz” diye konuştu.

Twitter hesabından açıklama yapan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da “Diyecek söz bulamıyorum. Yazıklar olsun” ifadeleriyle Yabansu’ya dava açılması ve güvenlik tedbiri kararını eleştirdi.

Aliye Yabansu’nun kendisinden habersiz çekilen videosunun sosyal medyada yayınlanması sonrası hakkında cumhurbaşkanına hakaretten dava açıldı. Durumu eleştiren Tüysüz, “Bir ülke düşünün ki birkaç ilin nüfusundan daha fazla, 160 bin 169 kişi cumhurbaşkanına hakaret soruşturması geçirmiş olsun” diyerek açılan soruşturmalara tepki gösterdi.

Kadının yaşı gerçekte 100’ün üstünde

Aliye Yabansu hakkında güvenlik tedbiri uygulanması kararına da değinen Tüysüz, “Yakınlarının beyanına göre kadının yaşı gerçekte 100’ün üstünde. Cezai ehliyeti yok. ‘Madem ceza veremiyorum, süründürürüm’ mantığından hareketle güvenlik tedbiri kapsamında Kayseri’deki bir hastaneye sevkine karar verilmiş” dedi.

Yapılanları 1980 askeri darbesi uygulamalarına benzeten Tüysüz, “Bu muamelenin yaşı küçük olduğu için idam edilemeyen Erdal Eren’in bir gecede mahkeme kararıyla yaşının büyütülerek idam edilmesinden farkı var mı?” diye sordu.