fbpx

Irkçı saldırıya muz yeme tepkisi sonrası Suriyeli gazeteci Shamaa sınırdışı ediliyor

Paylaş

Türkiye’de sokak röportajında ırkçı ifadelerle Suriyeli bir kadına sözlü saldırılarda bulunan bir kişinin “Ben muz yiyemiyorum, onlar kilolarca muz alıyor” sözlerinin ardından Tiktok’ta bazı Suriyelilerin tepki olarak başlattığı “muz yeme” akımı başlatmıştı.

Muz yeme videolarını mizah katarak haberleştiren Suriyeli gazeteci Majed Shamaa, dün hakkında suç duyurusunda bulunulması üzerine sınır dışı edilmek üzere Gaziantep Geri Gönderme Merkezi’ne nakledilmişti.

Euronews’e konuşan avukatı Mehmet Ali Hartavi, müvekkili gazeteci Majed Shamaa’ya burada bir gönüllü geri dönüş belgesinin ‘zorla imzalatıldığı’ bilgisini verdi. Avukat, geri gönderilmesi halinde Shamaa’nın hayatından endişe duyuyor.

İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi İlay Aksoy’un sosyal medya hesabından yaptığı suç duyurusu üzerine 30 Ekim’de Türkiye’de yayın yapan Orient TV çalışanı Majed Shamaa evinden gözaltına alındı.

Cumartesi gecesi evinden gözaltına alınarak savcılığa ifade veren Gazeteci Majed Shamaa ise hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.

Gazeteci Shamaa ifadesinde _”_Ben olay patladığında tatildeydim. Olaydan bir gün sonra haber yapabildim. Olayları Orient News’in başlattığına dair açıklama bir iftiradır.” dedi.

Herhangi bir adli kontrol ve de imza şartı aranmaksızın savcılık tarafından serbest bırakılan Gazeteci Majed Shamaa idarenin işlemi üzerine Gaziantep’te Geri Gönderme Merkezi’ne gönderildi.

“Ben içinde mizahın olduğu programlar yapıyorum ve amacım insanları güldürmek. Gazetecilik yaparken, insanları güldürmek ve düşündürmek benim işimin bir parçası. Gerçekten Türkiye halkını aşağılamış olsam hak ederdim ama ben burada gazetecilik yaptım.” dedi.

Gazeteci Majed Shamaa’nın avukatı Avukat Mehmet Ali Hartavi ise müvekkilinin şaşkınlık içinde olduğunu söyledi.

”Müvekkilim ile görüşmemde bana; ‘Ben işimi yapıyorum. Ben içinde mizahın olduğu programlar yapıyorum ve amacım insanları güldürmek. Gazetecilik yaparken, insanları güldürmek ve düşündürmek benim işimin bir parçası. Ve sırf bu yüzden neden burada olduğumu anlayamıyorum. Gerçekten Türkiye halkını aşağılamış olsam hak ederdim ama ben burada gazetecilik yaptım. Var olan bir olayı işin içine mizah katarak insanlara anlattım.’ dedi. Kendisi büyük bir şaşkınlık yaşıyor. Onunla birlikte İstanbul’da yaşayan eşi ve çocukları da oldukça kötü durumda. Ve çaresiz bekliyorlar.”

Euronews’e konuşan Avukat Mehmet Ali Hartavi, müvekkili Gazeteci Majed Shamaa’nın geri gönderilmesi durumunda infaz edilme riskinin çok yüksek olduğuna dikkat çekti.

”Gazeteci Majed Shamaa hem Esad’a hem de gönderilmesi planlanan yer olan İdlib’te Tahrir el-Şam’a karşı muhalif. Bu yönde davranışları ve açıklamaları var. O nedenle eğer gönderilirse infaz edileceğine inanıyor. Ben savcıya da söyledim, benim müvekkilim geri gönderilemeyecek yabancılar arasında. Müvekkilimin serbest bırakılması gerektiğini düşünüyorum. Yaptığı işlere de bakılınca görülecektir. Müvekkilim gazeteci, bundan daha önce de hazırladığı elli program var. Yine aynı tarz. Kimseyi aşağılamak gibi bir niyet yok.”

Hem Gazeteci hem Komedyen…

Majed Shamaa’nın aynı zamanda bir komedyen olduğunun altını çizen Avukat Hartavi, ”Müvekkilimiz aynı zamanda komedyen olduğundan mizansenin de içinde yer aldığı bir haber videosu hazırlıyor. Muz vakasından dolayı kanayan bir yaraya parmak basıyor. Ötesinde kimseyi aşağılamıyor” ifadelerini kullandı.

6458 sayılı yabancılar ve uluslararası koruma kanununun 54 maddesi’ne göre kamu düzeni ve kamu güvenliği bakımından kişi tehlikeli görülürse sınır dışı edilebiliyor. Gazeteci Majed Shamaa’nın avukatı Avukat Mehmet Ali Hartavi’nin talebi ise bunun yaşanmaması.

Kaynak: Euronews Türkçe