fbpx

ABD’de iklim krizi protestosu: 600’ü aşkın gözaltı

Paylaş

ABD Başkanı Biden ve yönetimini iklim değişikliği sorunuyla ilgili acil önlem almamakla suçlayan çevreciler, yeni fosil yakıt projelerinin durdurulması çağrısında bulundu.

ABD’nin başkenti Washington’da hafta boyunca çevreci aktivistler tarafından sürdürülen protestolarda gözaltı sayısının 600’ü aştığı bildirildi.

Amerikan Kızılderilileri ve diğer çevre gönüllüleri tarafından Washington’da düzenlenen protestolarda sadece dün 80’e yakın kişi gözaltına alındı. 11 Ekim’de başlayıp hafta boyunca süren gösterilerin organizatörleri, 5 günde toplam gözaltı sayısının 600’ün üzerine çıktığını söyledi.

Başkent polisi, 78 kişinin yol kapatma veya izdiham oluşturmaktan gözaltına alındığını, 3 göstericinin ise polise saldırmakla suçlandığını bildirdi.

ABD Başkanı Joe Biden ve yönetimini iklim değişikliği sorunuyla ilgili acil önlem almamakla suçlayan çevreciler, yeni fosil yakıt projelerinin durdurulması çağrısında bulundu.

“İnsan Fosil Yakıtlara Karşı” mottosuyla yola çıkılan protestonun beşinci gününde ABD Kongre binasına yürüyen eylemciler, “Fosil yakıtlara oy vermedik” yazan pankartlarla Biden’dan yeni petrol boru hatlarını ve diğer fosil yakıt projelerini onaylamamasını istedi.

Sputnik’in aktardığı habere göre çevreci gençlerden oluşan Zero Hour kuruluşunun yöneticisi Zanagee Artis, “Kasımda iklim başkanı olacağını, boru hatlarını durduracağını söyleyen bir başkana oy vermek için bir seçim yaptık ve şu anda Beyaz Saray ve Kongre’den bir ihanet görüyoruz” dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki 14 Ekim’de çevrecileri destekleyen açıklama yapmış, “Çevreci aktivistlerin önemli söylemleri var ve iklim konusunu 10 değil 20 yıldan bu yana gündemde tutuyorlar” yorumunu yapmıştı.

Kaynak : Artı Gerçek