fbpx

Milyonerler çoğalırken yoksulluk büyüyor

Paylaş

En az 1 milyon dolar likit varlığa sahip zengin bireylerin sayısı geçen yıl yüzde 5,1 artarak 22,8 milyona yükseldi.

Merkezi Fransa’da bulunan “Capgemini” adlı danışmanlık şirketi tarafından düzenlenen bir araştırma, dünyada hiçbir zaman bu kadar çok zengin insan olmadığını ve bu kişilerin yükselen borsalara yaptıkları yatırımların onları şimdiye kadar kaydedilenlerden daha da zengin hale getirdiğini ortaya koydu. 

Capgemini’ye göre, en az 1 milyon dolar likit varlığa sahip kişiler olarak tanımlanan “yüksek net değere sahip bireylerin” (HNWI) sayısı geçen yıl yüzde 5,1 artarak 22,8 milyona yükseldi. 

Dünya Varlık Raporu’na göre bu zenginlerin toplam servetleri 2023’te bir önceki yıla göre yüzde 4,7 artışla 86,8 trilyon dolara ulaştı. 

Hisse senedi piyasaları yükseldikçe zenginlerin servetleri de artıyor

Varlıklı kişilerin sayısı ve toplam serveti, Capgemini’nin yıllık araştırmaya başladığı 1997 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Araştırma hisse senedi piyasaları yükseldikçe bu zengin kişilerin servetlerinin de arttığını ortaya koyuyor. 

Buna göre New York’un teknoloji ağırlıklı Nasdaq’ı 2023’te yüzde 43 yükselirken, geniş tabanlı S&P 500 yüzde 24 yükseldi. 

 Öte yandan Paris CAC 40, yüzde 16 büyürken, Frankfurt DAX ise yüzde 20 yükseldi. 

Oxfam: Dünyanın en zengin 5 kişisi, servetini ikiye katladı

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam’ın “Eşitsizlik A.Ş.” (Inequality Inc) başlıklı raporu, dünyanın en zengin beş iş insanının servetinin 2020’den beri iki kattan fazla arttığını, dünya nüfusunun yüzde 60’ını oluşturan en yoksul kesimin (yaklaşık 5 milyar kişi) ise bu süre içinde daha da yoksullaştığını ortaya koydu.

Araştırma şirketi Wealth X’in verilerine göre, dünyanın en zengin beş iş insanı Elon Musk, Bernard Arnault, Jeff Bezos, Larry Ellison ve Mark Zuckerberg’in toplam serveti 2020’den bu yana 423,8 milyar euro, yani kişi başına yüzde 114 artış gösterdi.

Oxfam araştırmasına göre, dünya nüfusunun yüzde 60’ını oluşturan ve sayıları 4,77 milyarı bulan en yoksul kesimin serveti ise yüzde 0.2 oranında geriledi.

2022’de varlıklı kişilerin sayısı ve servetlerinin her biri yüzde üçten fazla düşmüştü

Capgemini’nin araştırmasında, makroekonomik belirsizlikler ve jeopolitik gerilimlerle dolu bir yıl olan 2022’de varlıklı kişilerin sayısı ve servetlerinin her biri yüzde üçten fazla düştüğü belirtildi. 

Varlıklarındaki düşüş, hisse senetlerinin düşmesiyle son on yılın en sert düşüşü oldu.   Araştırmada, “2023, ekonomik büyümeyi getirdi ve büyük yatırım sektörlerine bu düşüşü tersine çevirmek için iyi ortama yarattı.” denildi. 

Zenginlerden daha fazla vergi alınsın çağrısı

Araştırmanını sonuç bölümünde, “Devam eden faiz oranı belirsizliğine ve artan tahvil getirilerine rağmen hisse senetleri, üretken yapay zekaya duyulan ilgi ve bunun ekonomi üzerindeki potansiyel etkisi ile teknoloji piyasasıyla birlikte yükseldi.” ifadelerine yer verildi. 

Bu arada dünyada artan zenginlik ve eşitsizlik, zenginlerin vergilerden adil paylarını ödemesi konusundaki tartışmaları da alevlendirdiğine dikkat çekildi.  

Brezilya ve Fransa gibi ülkelerin, diğer G20 ülkelerine, dünyanın en zengin insanları için küresel bir asgari vergi belirlemeleri konusunda yaptıkları baskılar da giderek artıyor. 

Kaynak: Euronews