fbpx

Avrupa’nın 3. büyük turizm şirketi iflas etti

Paylaş

Almanya merkezli turizm tekeli FTI iflasını açıkladı. Almanya Dışişleri Bakanlığı FTI hizmetiyle yurt dışı tatilinde olanlara yardımcı olacakları açıklaması yaptı.

Avrupa’nın en büyük turizm tekellerinden birisi olan FTI, dün Münih Mahkemesi’nde iflas başvurusunda bulundu. Yapılan açıklamaya göre şirket 4 Haziran’dan itibaren hiçbir turistik hizmet vermeyecek. Halen FTI tarafından yurt dışına görülen turistler geri getirilecek. Almanya Dışişleri Bakanlığı ise tatilde olanlara yardımcı olacakları açıklaması yaptı.

FTI tarafından yapılan açıklamada iflas başvurusundan doğrudan etkilenenlerin ilk etapta FTI Touristik müşterileri olacağı, ancak daha sonra diğer grup şirketleri için de benzer başvuruların yapılacağı ifade edildi.

İflas başvurusuyla birlikte 2021’de kurulan Alman Seyahat Güvence Fonu’nun devreye girmesi bekleniyor. Fon, bir seyahat şirketinin iflas etmesi durumunda müşterilerin peşin ödemelerinin iadesi, mahsur kalan tatilcilerin geri getirilmesi ve geri dönüşe kadar konaklamalarının sağlanması ile ilgileniyor. Basına yer alan haberlere göre, ilk etapta, paket tatili satın alanlar paralarını geri alabilecek. Ancak sadece uçak bileti ya da otel ödemesi yapanlar paralarını kısa zamanda alamayacak.

Alman turizm şirketleri tarafından organize edilen ve Adalet Bakanlığı tarafından denetlenen Alman Seyahat Güvence Fonu, Eylül 2019’da seyahat şirketi Thomas Cook’un iflasının ardından kurulmuştu. O dönemde sigorta, sorumluluk sınırlaması nedeniyle maliyetlerin yalnızca küçük bir kısmını karşılamış, devlet ise milyonlarca avro vermişti.

Hükümet, müzakereler sonrasında Avrupa’nın üçüncü büyük seyahat şirketi FTI’ye daha fazla mali yardımda bulunmayı reddetti. FTI, pandemi sırasında Ekonomik İstikrar Fonu’ndan yaklaşık 600 milyon avro destek almıştı. Şirket şu ana kadar bu miktarın yalnızca küçük bir kısmını geri ödedi. Böylece fatura yine vergi mükelleflerine çıkarıldı.

ABD’li finans yatırımcısı Certares, FTI Grubu’nu bir avro karşılığında devralmak ve şirkete 125 milyon avro yeni sermaye yatırmak istiyordu. Ancak, son zamanlarda rezervasyon sayıları beklentilerin oldukça gerisinde kaldı.

FTI Grubu’nun yaklaşık 11 bin çalışanı bulunuyor. Koronavirüs pandemisi sırasında zor bir dönem geçirdikten sonra, TUI ve DER Touristik’ten sonra Avrupa’nın üçüncü büyük seyahat grubu, artan talep sayesinde bir süreliğine tekrar yoluna girmiş görünüyordu. 2022/2023’te şirket, gelirlerinde yüzde onluk bir artışla 4,1 milyar avroya ulaşmış ve çift haneli milyon avro tutarında kar elde etmiştir.

Kaynak: Evrensel