fbpx

Avrupa savaş hazırlanıyor: Mühimmat üretimi 2025 yılı sonuna kadar ikiye katlanacak

Paylaş

Paris’te “Ukrayna’ya kara birlikleri gönderme” tartışması yapan NATO üyesi AB ülkeleri bugün de Avrupa Parlamentosu’nda “savunmayı güçlendirme” tartışmasını sürdürdü.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Strasbourg’da düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul oturumunda, “Avrupa savunmasının güçlendirilmesi”ne ilişkin konuştu.

ASKERİ BÜTÇELER YÜZDE 20 ARTTI

Paris’te bir araya gelerek “Ukrayna’ya kara birlikleri gönderme” tartışması yapan NATO üyesi AB ülkeleri bugün de Avrupa Parlamentosu’nda “savunmayı güçlendirme” tartışmasını sürdürdü.

Strasbourg’daki konuşmasında Rusya-Ukrayna Savaşı’nın üçüncü yılına girdiğini hatırlatan von der Leyen, “Gazze’de devam eden savaş ve Ortadoğu’daki geniş çaplı istikrarsızlık, bölge ve ötesinde bir güvensizlik ve çatışma dönemine işaret ediyor. Avrupa güvenlik mimarisinin geleceği üzerinde çalışmaya başlamamız gerekiyor” dedi. Von der Leyen, üye ülkelerin savunma harcamalarını artırdığını, ulusal savunma bütçelerinin geçen yıla göre yüzde 20 yükseldiğini kaydetti.

SAVUNMA STRATEJİSİ HAZIRLANIYOR

Von der Leyen, savunma sanayisi ve üretim kapasitesini artırma konusunda da çok önemli adımlar attıklarına işaret ederek, Avrupa’da mühimmat üretimini 2025 yılı sonuna kadar ikiye katlayacaklarını ve yılda 2 milyondan fazla top mermisi üreteceklerini belirtti.

“Daha yapacak çok şey var ve hızlı hareket etmemiz gerekiyor” ifadesini kullanan von der Leyen, hazırlıklı olunması, üye ülkelerin silahlı kuvvetlerini acil olarak yeniden inşa etmesi, yenilemesi ve modernleştirilmesi gerektiğini anlattı. Von der Leyen, Avrupa’nın savunmaya daha fazla kaynak ayırması gerektiğini vurgulayarak, gelecek haftalarda ilk “Avrupa endüstriyel savunma stratejisi” ile ilgili tekliflerini sunacaklarını söyledi.

Stratejinin ve birlikte hazırlanan savunma yatırım programının temel amaçlarından birisinin ortak savunma alımlarına öncelik vermek olduğunu bildiren von der Leyen, ön alım anlaşmalarıyla savunma sanayisine birlikte sipariş verebileceklerini aktardı.

“Avrupa savunma sanayisinin sermayeye erişime ihtiyacı var” diyen von der Leyen, kamu ve özel sektörü savunma sanayisine destek vermeye çağırdı.

RUS VARLIKLARI UKRAYNA’YA HARCANACAK

Komisyon Başkanı, Avrupa’daki “Dondurulmuş Rus varlıklarından elde edilen beklenmedik kârların Ukrayna’ya ortaklaşa askeri teçhizat satın alınmasında kullanılması konusunu görüşmeye başlama zamanı geldi” ifadesini de kullandı.

AB ülkeleri, savaş nedeniyle Rusya Merkez Bankasının yaklaşık 200 milyar avrosunu dondurdu. Rus varlıklarını tutan finansal kurumlar bunların vadesi geldikçe yeniden yatırım yaparak ciddi bir kazanç sağlıyor.