fbpx

Arjantin’de hükümetin ekonomi politikalarına karşı “ulusal grev”

Paylaş

Arjantin’de sendikaların çağrısıyla greve çıkan binlerce kişi Devlet Başkanı Javier Milei’nin ekonomi politikalarını protesto etti.

Arjantin’de çeşitli sendikaların “ulusal grev” çağrısıyla bir araya gelen binlerce kişi Devlet Başkanı Javier Milei’nin yeni ekonomi politikalarını protesto etti.

Genel İş Konfederasyonunun (CGT) örgütlediği eylemler, yoğunluklu olarak başkent Buenos Aires’te yapıldı.

Ulusal grev nedeniyle ulaşım, sağlık ve kamu yönetimi hizmetleri neredeyse durdu, ve bazı uluslararası uçuşlar askıya alındı.

Sendikalar, Milei hükümetinin “yeni ekonomi ve sosyal önlemler” adı altında grev hakkını yok etmeye çalıştığını ve bu kapsamda Kongre’ye gönderdiği torba yasanın reddedilmesinin işçi hakları açısından elzem olduğunu savundu.

Nakliye Sürücüleri Sendikası Başkanı Pablo Moyano açıklamasında, Milei hükümetinin yeni ekonomi paketine kesinlikle karşı olduklarını belirterek, yasa koyucularından bu pakete karşı çıkmalarını istedi.

Moyano, devlet şirketlerinin özelleştirilmesine de karşı olduklarını, böyle bir kararın alınması halinde binlerce kişinin işsiz kalacağını belirtti.

Sağlık Sendikası Başkanı Hector Daer de Milei’nin sendikaları yok etmeye çalıştığını dile getirerek, “Kazanılan haklar geri verilmez. Devlet Başkanı ve milletvekilleri, işçi haklarını savunmak için seçildiler, bizler demokrasiyi inkar etmiyoruz, hakkımızı kullanıyoruz.” ifadesini kullandı.

Sendikalar, işçi haklarına zarar veren yasanın geri çekilmemesi halinde ulusal grev eylemlerine devam edeceklerini duyurdu.

Hükümet, yakın zamanda Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 5’ine denk gelen ve devlet harcamalarını yüzde 5 oranında kısmayı amaçlayan 7 bin kamu çalışanının sözleşmesini kararname ile feshetmişti.

Kaynak: AA