fbpx

İspanya’da ETA mahkumlarının serbest bırakılması talebiyle kitlesel eylem düzenlendi

Paylaş

İspanya’da Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ETA üyesi mahkumların serbest bırakılması talebiyle eylem düzenlendi.

İspanya’nın kuzeydoğusundaki Bask bölgesinin Bilbao kentinde binlerce kişi, 2018’te kendisini fesheden ETA’ya bağlı mahkumların serbest bırakılmasını talep etti.

1959 yılında, Bask bölgesinin bağımsızlığı için kurulan silahlı örgüt ETA (Bask Vatanı ve Özgürlük) 20 Ekim 2011 tarihinde silahları tamamen bıraktığını açıklamıştı. ETA, Ekim 2011’de silahlı tüm eylemlerini bıraktığını açıklamış ve ardından yürütülen süreçle 3 Mayıs 2018’de kendini feshettiğini duyurmuştu.

ETA mahkumlarına destek veren Sare adlı dernek tarafından 10 yılı aşkın bir süredir her ocak ayı başında yapılan eylemde, ETA mahkumlarının serbest bırakılması talep edildi. Sare, af yasa tasarısına atıfta bulunarak, artık yeni bir sürecin başladığını ve ETA mahkumlarının serbest bırakılması gerektiğini belirtti.

Bugünkü eylemde “Çözüm için anahtarlar” başlığını kullanan Sare’den yapılan açıklamada, ETA mahkumları için tecrit politikasının sona ermesinin memnuniyet verici olduğu ifade edilerek birlikte yaşam ve çözüm için ETA mahkumlarının serbest bırakılması istendi.

140 ETA mahkumu Bask ve Navarra özerk bölgelerindeki cezaevlerinde tutuklu bulunuyor.

Bu yıl içinde parlamento seçimlerinin yapılacağı Bask bölgesinde anketlere göre ETA’ya yakınlığı ile bilinen EH Bildu partisi önde görünüyor.