fbpx

Portekiz Başbakanı Costa yolsuzluk soruşturması nedeniyle istifa etti

Paylaş

Portekiz Başbakanı Antonio Costa, özel kalem müdürünün lityum ve hidrojen yolsuzluğu soruşturmasına dahil edilmesi nedeniyle istifa etti.

60 bin metrik tondan fazla bilinen lityum rezervine sahip Portekiz, Avrupa’nın batarya değer zincirinin daha fazlasını güvence altına alma ve ithalata bağımlılığı azaltma çabalarının merkezinde görülüyor.

Portekiz Başbakanı Antonio Costa, hükümetinin lityum madenciliği ve hidrojen projeleriyle ilgili yolsuzluk iddialarına ilişkin bir soruşturma kapsamında savcıların özel kalem müdürünü gözaltına almasının ardından istifa etti.

Kararını Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa ile görüştükten sonra televizyonda yaptığı bir açıklamayla duyuran Costa, adalet sistemiyle “işbirliği yapmaya tamamen hazır olduğunu” söyledi.

Vicdanının rahat olduğunu ancak dördüncü kez başbakanlığa aday olmayacağını belirten Başbakan, “Başbakanlık görevinin saygınlığı, dürüstlüğüne, iyi davranışlarına ve hatta suç teşkil eden herhangi bir eylemde bulunduğuna dair herhangi bir şüpheyle bağdaşmaz” dedi.

Savcılar, Portekiz’in kuzeyindeki Barroso ve Monatelgre lityum arama imtiyazları, Sines limanında bir hidrojen tesisi projesi ve buradaki mega veri merkezi yatırımında yolsuzluk ve nüfuz ticareti iddialarını soruşturuyor.

Yetkililer, şüphelilerin Costa’nın adını ve yetkisini anlaşmalarla ilgili “prosedürleri engellemek” için kullandıklarının farkına vardıklarını ve Yüksek Mahkeme’nin Costa’nın anlaşmalardaki olası rolünü inceleyeceğini belirtiyor. 

60 bin metrik tondan fazla bilinen lityum rezervine sahip olan Portekiz, Avrupa’nın batarya değer zincirinin daha fazlasını güvence altına alma ve ithalata bağımlılığı azaltma çabalarının merkezinde görülüyor.

Kaynak: Euronews