fbpx

İsviçre Migros’tan Fazıl Say’a ‘Filistin’e destek’ sansürü

Paylaş

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, Filistin konusunda sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle İsviçre Migros’un Bern, Zürich ve Cenevre’deki konserlerini iptal ettiğini duyurru.

Fazıl Say, Instagram ve Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda, İsviçre’nin Zürih, Bern, Cenevre ve Luzern kentlerinde, 23-26 Ekim tarihleri arasında vereceği konserlerin “İsrail Filistin gerilimi konusunda sosyal medyada yansıttığı fikirleri” gerekçesiyle iptal edildiğini söyledi.

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları iki haftayı aşkın süredir devam ederken, Avrupa ülkelerinde İsrail’in savaş politikalarını eleştiren ve Filistin’le dayanışma duygularını yayınlara karşı adeta “cadı avı” başlatılmış durumda.

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say da İsrail’in Gazze’ye dönük saldırılarını kınayan paylaşımlarda bulunmuştu.

Say, paylaşımlarının ardından; İsviçre’de vereceği konserlerin organizatör firma Migros’un kararıyla iptal edildiğini duyurdu.

Sanatçı, “Migros firması yetkilileri sebep olarak, İsrail-Filistin gerilimi konusunda sosyal medyamda yansıttığım fikirlerimi gösterdiler” dedi.

Say, “Ben Avrupa’da ifade özgürlüğüne güven duyulur, karanlık ve anlayışsızlık yaşanmaz diye bilirdim. Bu rahatsız edici olay babında güvenim oldukça sarsıldı” dedi.

Say, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla şunları kaydetti:

“İsviçre’de Migros firmasının konser organizasyonu biriminin yapacağı, planlanmış 4 konserimizde ben programdan çıkarıldım. Migros firması yetkilileri sebep olarak, İsrail-Filistin gerilimi konusunda sosyal medyamda yansıttığım fikirlerimi gösterdiler. Tüm yazdıklarım hiçbir değişiklik olmadan sosyal medyamda durmaktadır. Kendileri de bir açıklama yapacaktır.

23 Ekim Zürih, 24 Ekim Bern, 25 Ekim Cenevre ve 26 Ekim Luzern’deki bu konserlerde Birmingham Orkestrası ile beraber sahneye çıkmam, bu karar sebebi ile mümkün olmayacak. Sanatseverlere iletmek isterim.”

“GÜVENİM OLDUKÇA SARSILDI”

Kendisinin barıştan yana olduğunu ve açıklamalarının barış için olduğunu ifade eden Say, şöyle devam etti:

“Tüm bunlardan rahatsızlık duyulmasını, hatta konser iptaline dönüşmesini tuhaf karşılamakla beraber, benim açımdan yapacak bir şey yok. Dinlenmediğimiz, sesimizin duyulmak istenmediği bir ortamdayız.

Ben Avrupa’da ifade özgürlüğüne güven duyulur, karanlık ve anlayışsızlık yaşanmaz diye bilirdim. Bu rahatsız edici olay babında, güvenim oldukça sarsıldı. Bunu belirtmek isterim.”