fbpx

Tacizci Luis Rubiales istifa edecek

Paylaş

İspanyol futbolcu Jenni Hermoso’yu öperek taciz eden İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales, skandaldan haftalar sonra istifa edeceğini açıkladı.

İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales, Kadınlar Futbol Dünya Kupası’nı kazanan İspanya’nın oyuncularından Jenni Hermoso’yu, kendisinin rızası olmaksızın dudağından öperek kutlamıştı. Rubiales, olaydan üç hafta sonra, istifa edeceğini açıkladı.

DW Türkçe’de yer alan habere göre Gazeteci Piers Morgan’a bir röportaj veren Rubiales, ilgili soruya, “Evet istifa edeceğim” yanıtını verdi. Rubiales, kararını, mevcut koşullar altında işine devam edememesi ile gerekçelendirdi.

Piers Morgan’ın, söz konusu röportajı, Pazar günü yaptığı belirtildi. Henüz Federasyon’dan istifaya ilişkin resmi bir açıklama gelmedi.

Rubiales’in madalya töreni sırasında Jennifer Hermoso’yu öpmesi sadece İspanya’da değil, dünya genelinde tepkiyle karşılanmıştı. Öfkeli bir konuşma yaparak hükümet ve medyayı “yanlış bir feminizm” benimsemekle suçlayan Rubiales, kendisini “herkesin gözü önünde infaz etmek” istedikleri suçlamasında bulunmuştu. Rubiales, söz konusu öpücüğün karşılıklı rıza ile meydana geldiğini savunmuştu. Hermoso ise, bunun doğru olmadığını söylemiş ve kendisini “rıza göstermediği, cinsiyetçi ve uygunsuz bir fiilin kurbanı olarak hissettiği” açıklamasında bulunmuştu.

FIFA Rubiales’i 90 günlüğüne görevinden men ederken, İspanya hükümeti ise Rubiales’in bir spor mahkemesinde yargılanması için harekete geçmişti. Hermoso ise, Rubiales hakkında, cinsel istismar suçlamasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.