fbpx

Afgan kadınlardan çağrı: Ülkemizi Taliban’dan arındırın

Paylaş

Taliban’ın Afganistan’a hakimiyetinin ikinci yıl dönümü nedeniyle bildiri yayımlayan kadınlar, Doha Anlaşması’nın iptalini isteyerek, ‘Ülkemizi Taliban’dan arındırın’ çağrısında bulundu

Taliban’ın Afganistan yönetimini ele geçirmesinin ve kadın düşmanı politikalarını uygulamasının ikinci yıl dönümü arifesinde İran’da yaşayan Afgan kadınlar bir araya gelerek Taliban’a karşı bir bildiri yayımladılar.

Açıklanan bildiride, “15 Ağustos 2021’de Afganistan, Taliban terör örgütüne teslim olmuş ve insanların hayatlarının temelleri dramatik bir şekilde çökmüş, Afganistan’da normal yaşama dair umutlar yerle bir olmuştu. Kolektif ve bireysel özgürlükler ortadan kalktı, ışığın ve umudun yerini karanlık ve cehalet doldurdu. Şimdi Taliban terör örgütünün Afganistan’daki hakimiyetinin ikinci yılındayız. İki yıldır dünya tüm savaş suçlarına, insanlık suçlarına tanık oluyor.  Zorunlu göçler, soykırım, ırk ayrımcılığı ve terörizm Afganistan coğrafyasının bir parçası haline geldi” denildi.

‘Taleplerimizi duyun, yanımızda olun’

Açıklamada “Taliban’a karşı Afganistan halkıyla dayanışma haftasında protestoculara, küresel protesto ve gösterileri düzenleyenlere, Birleşmiş Milletlere, uluslararası topluluğa, uluslararası kurumlara, insan haklarına halka sesleniyoruz; taleplerimizi duyun ve yanımızda olun.

Afganistan pratikte ve gerçekçi olarak dünyada bilinen terör örgütünün sahası ve sığınağıdır denilen bildiride, “Afganistan meselesine müdahil olan ülkeler Afganistan’ın terörize edilmesini önlemekle yükümlüdürler” denildi.

‘Doha Anlaşması’nı iptal edin’

Açıklamada, “Taliban ile Amerika Birleşik Devletleri arasında, ülkenin Taliban’ın eline geçmesine neden olan ve bunun sonucunda Afganistan’da milyonlarca insanın yerinden edilmesi, açlık, cinsiyet ve etnik ayrımcılığa yol açan Doha Anlaşması iptal edilmelidir” denildi.

Kadınlar Afgan toplumunun yarısıdır diyen kadınlar, “Taliban tarafından tamamen ortadan kaldırılmıştır, kadınlar ülkenin Taliban’ın terörist ve faşist grubunun varlığından arındırılmasını istiyorlar, böylece Afganistan’da hiçbir kadın cinsiyet ayrımcılığının kurbanı olmasın” dedi.