fbpx

AfD’ye Thüringen’de Sahra Wagenknecht sürprizi

Paylaş

Almanya’nın Thüringen eyaletinde anketlerde önde giden Almanya için Alternatif (AfD) partisine, Sol Parti’nin (Die Linke) önemli isimlerinden Sahra Wagenknecht sürprizi geldi.

Insa’nın Thüringer Allgemeine gazetesi için yaptığı ankete göre seçmenlerin yüzde 25’i, Wagenknecht yeni bir parti kurması durumunda ona oy verecek.

Bild’in aktardığına göre, bu anket Wagenknecht’in Björn Höcke liderliğindeki eyalet AfD’sini bile geçeceği anlamına geliyor. Şu anda Thüringen AfD yüzde 32 civarında bir oya sahip görünüyor. Önümüzdeki sonbaharda Wagenknecht’in kuracağı bir partinin seçime girmesi halinde sağcılar yüzde 22’ye gerileyecek ve en güçlü ikinci parti haline gelecek. Şu anda eyaleti yöneten Sol partili Bodo Ramelow’un oy oranı ise yüzde 18’lere kadar gerilemiş durumda.

AfD’den Wagenknecht’e çağrı

Sahra Wagenknecht Almanya’da açık ara en popüler solcu politikacı olsa da uzun süredir kendi partisinin çizgisinde değil. Sol Parti, AB’nin iltica politikasında vardığı uzlaşmayı ‘aşırı sağa boyun eğme’ olarak görüp reddederken, Wagenknecht ‘kontrolsüz göçe’ karşı uyarıda bulunuyor. Wagenknecht aynı zamanda Ukrayna savaşına ve Rusya’ya yönelik yaptırımlara karşı da sert bir politika izliyor.

Öte yandan AfD’nin Wagenknecht ile olası bir koalisyonu kapıları kapatmadığı da görülüyor. Thüringen AfD Eş Başkanı Stefan Möller, Thüringer Allgemeine gazetesine verdiği demeçte, “Wagenknecht’in pozisyonlarına baktığımda, onunla bir ortaklık en olası görünüyor,” dedi.

Sol Parti, Wagenknecht ile yolları ayırabilir

Neo-Nazi geçmişine sahip Björn Höcke, Şubat ayında Wagenknecht’e parti değiştirmeyi teklif etmişti. Höcke, Dresden’deki bir gösteride, “Yalvarıyorum, gelin ve bize katılın!” diye seslenmişti.

Sol Parti’de ise Wagenknecht’e yönelik eleştirilerin dozu artıyor. Janine Wissler ve Martin Schirdewan’dan oluşan yürütme kurulu, Haziran ayı ortasında Wagenknecht’e Bundestag’daki görevini bırakması çağrısında bulunmuştu. Kararda, “Sol’un geleceği Sahra Wagenknecht”siz bir gelecektir,” deniyordu.

Eski AfD’li Meuthen: Partinin yükselişi kalıcı olmayacak

Öte yandan Baden-Württemberg’de AfD lideri iken 2020 yılında Höcke ile girdiği kavgadan yenilgiyle ayrılan ve Alman Merkez Partisine geçen Jörg Meuthen, AfD’nin anketlerdeki oy oranının düşmesini bekliyor.

Neue Osnabrücker Zeitung’a konuşan ve partinin ‘gerçek bir iktidar seçeneği olmadığını’ savunan eski AfD lideri, insanlar AfD’ye ‘partiye duydukları sevgiden değil, tamamen çaresizlikten’ oy verdiğini savunuyor.

Meuthen, AfD’nin yükselişi ile ilgili olarak, “Bu, mevcut iktidar partilerinin tam başarısızlığı karşısında pek çok insanın duyduğu korkudur: reel ücretlerin düşmesi, orta sınıfın erozyona uğraması, göç sorunları,” ifadelerini kullanıyor. Avrupa Parlamentosu milletvekili Meuthen, insanların ‘kayıp ve gerileme korkularının tamamen haklı olduğunu’ söylüyor ve AfD gibi bir partinin arkasındaki itici gücün ‘korku’ olduğunu ileri sürüyor.

Meuthen, partinin eş başkanı Alice Weidel’in de şansölyeliğe aday olmasına kesin gözüyle bakıyor. Bununla birlikte CDU/CSU ve FDP’nin AfD ile asla koalisyon kurmayacağına inanan Meuthen, bu nedenle sağcı partinin çoğunluğu elde edemeyeceği için iktidara gelemeyeceğini düşünüyor.

Kaynak: Harici