fbpx

Fransa ve Almanya’da gençlere 60 bin ücretsiz tren bileti verilecek

Paylaş

Fransa ve Almanya ulaştırma bakanları Elize Anlaşması’nın 60. yılı dolayısıyla gençlere 60 bin ücretsiz tren bileti dağıtılacak programın başvurularının başladığını duyurdular. 27 yaş altı gençlerin alabileceği biletler “ilk gelen alır” prensibiyle dağıtılacak.

Fransa Ulaştırma Bakanı Clement Beaune ve Alman mevkidaşı Volker Wissing’in bu yılın başlarında duyurduğu demir yolu programı için başvuru süreci başladı. 

Program kapsamında toplam 60 bin ücretsiz bilet, “ilk gelen alır” esasına göre verilecek. Bu biletler, gençlerin trenle diğer ülkeye gitmelerine ve orada bulundukları süre içinde Interrail bileti gibi seyahat etmelerine olanak tanıyacak. 

Örneğin, Fransa’dan Almanya’ya giden bir genç, Almanya içerisinde ücretsiz olarak istediği gibi seyahat edebilecek.

Beaune, girişimin aynı zamanda daha fazla genci tren yolculuğuna yönlendirmeyi amaçladığını ve bunun da Fransa’nın iklim hedefleriyle uyumlu olduğunu ifade etmişti. 

Programa, iki ülkenin demir yolu hizmetlerini işleten kurumlar SNCF ve Deutsche Bahn’ın da finansal destek vereceği bildirildi.

Bu programa başvurmak isteyen 27 yaş altı gençlerin Almanya veya Fransa’da oturum iznine sahip olması yeterli, vatandaşlık şartı aranmıyor. 

Bakanlara göre, iki ülke arasında imzalanan Elize Anlaşması’nın 60. yıl dönümü vesilesiyle başlatılan bu programın amacı, Fransa ve Almanya arasında seyahati teşvik ederek kültürel bir alışveriş ortamı oluşturmak.

Wissing ve Beaune ayrıca, iki ülkenin başkentleri Paris ve Berlin arasında inşa edilen yeni bir hızlı tren hattının 2024’te hizmete gireceğini açıklamıştı. Halihazırda iki başkent arasında yolculuk için başka şehirlerden aktarma yapılması gerekiyor.

Kaynak: Euronews