fbpx

İspanya’da yerel seçimlerden erken genel seçim kararı çıktı

Paylaş

İspanya’da pazar günü yerel seçimlerden sağ partiler güçlenerek çıktı. Oy kaybeden iktidar partisi PSOE’nin lideri Başbakan Pedro Sanchez, temmuzda erken seçime gidileceğini duyurdu.

İspanya’da 35,1 milyon seçmenin kayıtlı olduğu, 12 özerk yönetim parlamentosunun ve 8 bin 131 belediye meclisi üyelerinin belirlendiği yerel seçimlerden, mevcut durumda ülkede muhalefette olan sağ görüşlü partiler güçlenerek çıktı.

Açılan sandıkların yüzde 77’sine göre, ülke genelinde en fazla oyu mevcut durumda ana muhalefette olan sağcı Halk Partisinin (PP) aldığı görüldü. Buna göre yerel seçimlerde PP yüzde 30,60, sol koalisyon hükümetinin büyük ortağı Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) yüzde 28,65, muhalefetteki aşırı sağcı Vox partisi yüzde 7,6 oy oranı çıkardı.

2019’daki son yerel seçimlerde PSOE yüzde 29,26, PP yüzde 22,23, Vox ise yüzde 2,9 oy almıştı.

TEMMUZDA ERKEN SEÇİM AÇIKLAMASI

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, partisinin bölgesel seçimlerde aldığı hezimetin ardından temmuz ayında erken genel seçime gidileceğini açıkladı.

Televizyonda yaptığı konuşmada Sanchez, İspanya Kral VI. Felipe’ye “23 Temmuz Pazar günü” yapılması hedefiyle “Parlamentoyu feshetme ve genel seçim çağrısı yapma kararını” bildirdiğini söyledi. Bakanlar Kurulunun bugün öğleden sonra acil toplanarak meclisi feshetme kararı alacağını da sözlerine ekledi.

PP, mevcut durumda iktidarda olduğu Madrid’de özerk yönetim parlamentosunda mutlak çoğunluğu yakalarken belediye başkanlığı için de en fazla oyu aldı. PSOE’nin iktidarda olduğu Valensiya özerk yönetiminin de olası bir PP-Vox koalisyonunda el değiştirmesi öngörülüyor.

Barselona’da ise son iki seçimde başarı elde eden mevcut belediye başkanı ve “Barcelona en Comu” partisinin adayı Ada Colau’nun geride kaldığı görüldü. Katalonya için Birlik Partisinin Adayı ve Eski Belediye Başkanı Xavier Trias 11, Katalonya Sosyalist Parti Adayı Jaume Collboni 10, Ada Colau ise 9 meclis üyesi çıkardı.

Kaynak: Evrensel