fbpx

Biden’dan Erdoğan’a hem tebrik hem görev

Paylaş

ABD Başkanı Biden, Erdoğan’ı arayarak Cumhurbaşkanı seçilmesinden dolayı tebrik etti. Biden, görüşmede F-16 satışı ve İsveç’in NATO üyeliği gündeme geldiğini açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak, yeniden Cumhurbaşkanlığına seçilmesi dolayısıyla tebrik etti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “Amerika Birleşik Devletleri Başkanı (ABD) Joe Biden, Cumhurbaşkanımız @RTErdogan’ı telefonla arayarak yeniden Cumhurbaşkanlığına seçilmesi dolayısıyla tebrik etti. ABD Başkanı Biden, görüşmede, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim başarısını kutlayarak, sonuçların Türk halkı için hayırlı olmasını diledi. İki lider, bölgesel ve küresel meydan okumalar karşısında Türkiye-ABD ilişkilerinin daha da ehemmiyet taşıdığını belirterek, yeni dönemde iki ülke arasındaki tüm konularda iş birliğini ilerletme hususunda mutabık kaldı.” denildi. 

Reuters’ın aktardığına göre ise Biden, Erdoğan’ın telefon görüşmesinde Türkiye’ye F-16 satışını, kendisinin de İsveç’in NATO’ya katılımına itirazından vazgeçmesi konusunu gündeme getirdiğini söyledi. ABD Başkanı, bu konuyu önümüzdeki hafta daha ayrıntılı konuşacaklarını ifade etti.