fbpx

Credit Suisse’i devralan UBS, 35 bine yakın çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor

Paylaş

İsviçre basını, Credit Suisse’i devlet yardımıyla acil satın alan ülkenin en büyük bankası UBS’in, dünya çapında yüzde 20 ile 30 arasında çalışanı ile yollarını ayıracağını ileri sürdü. 

Haftalık SonntagsZeitung gazetesinin banka içindeki ismini açıklamadığı kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ‘megabanka’, dünya genelinde toplam 25 ile 36 bin arasında pozisyon azaltımına gidecek.

Bu sayı, batma tehlikesi ile karşı karşıya bulunan Credit Suisse’in devralınmasından önce sunulan yeniden yapılandırma planındaki işten çıkarma sayısından çok daha fazla.

Devralma öncesinde UBS’in 72 bin, Credit Suisse’in ise 50 binin üzerinde çalışanı bulunuyordu. Gazeteye göre İsviçre’de işten çıkarılacakların sayısı 11 bin civarında olacak. 

İşten çıkarmaların hangi dönem için planlandığı ya da iki bankacılık devinde en çok hangi faaliyetleri etkileyeceği haberde belirtilmiyor. Bununla birlikte 19 Mart’taki satın alımdan önce Credit Suisse 2025 yılına kadar 9 bin çalışanını işten çıkarmayı planladığını açıklamıştı. 

about:blank

Birleşme, İsviçre makamlarının “İsviçre finans merkezinin en üst çıkarları doğrultusunda” aldığı kararla hissedarlara danışma ve onay alma yükümlülüğünden feragat edilerek gerçekleştirildi. 

Bankanın yıllık genel kurulu için gelecek salı Zürih’te toplanacak Credit Suisse hissedarları, tahvil başına 76 cent alacak. UBS hissedarları da ertesi gün bir araya gelecek.