fbpx

“Hizbullah ve HÜDA PAR bağlantısı” ile ilgili haberlere erişim engeli

Paylaş

Cihatçı terör örgütü Hizbullah ile bağlantılı HÜDA PAR adlı yapılanma hakkındaki haberlere İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim engeli kararı verildi.

Halk TV’nin haberine göre, İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği, 47 haber ve sosyal medya paylaşımı hakkında, partinin yaptığı başvuru üzerine erişim engeli ve içerikten çıkarma kararı aldı.

HÜDA PAR ve Genel Başkan Zekeriya Yapıcıoğlu’nun başvurusu üzerine İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından alınan kararda, gerekçe şöyle açıklandı:

“Erişimi engellenmek istenen URL adreslerinde Hür Dava Partisinin Hizbullah Terör Örgütü ile irtibatlı olduğu, bu örgütün siyasi kanadı olduğu, Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar OKKAN’ı öldüren terör örgütüyle irtibatı bulunduğu, bir kısım linklerde bu partinin Lübnan’da faal olduğu bilinen Hizbullah Örgütüyle bazı linklerde ise DEAŞ Terör Örgütüyle irtibatı bulunduğu yönünde paylaşımlara, bir kısım linklerde ise ‘domuz bağcı’, ‘şeytan parti Hüda-Par’ ve ‘domuz bağcıların temsilcisi’ şeklindeki paylaşımlara yer verildiği, başvuranlar vekili müvekkillerinin söz konusu terör örgütleriyle herhangi bir irtibat ve iltisaklarının bulunmadığını beyan ettiği, Yüksek Seçim Kurulu kararlarına göre Hür Dava Partisinin seçimlere katılma yeterliliği taşıyan siyasi partiler arasında yer aldığı, bu veriler çerçevesine erişimi engellenmek istenen URL adreslerinde yapılan paylaşımların başvuru sahiplerinin siyasi itibarlarını sarsıcı ve kişilik haklarını ihlal edici nitelikte olduğu görülmekle 5651 Sayılı Yasa kapsamında yasal şartları oluştuğundan talebin kabulüne dair aşağıdaki şekilde karar vermek gerekmiştir.”