fbpx

SYKP: Deprem sonrası ihtiyaçlar için seferber oluyoruz, dayanışmayı büyütüyoruz!

Paylaş

Bugün meydana gelen depremle ilgili Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi(SYKP) Merkez Yürütme Kurulu bir açıklama yaptı. SYKP, deprem bölgesindeki üyelerinin arama-kurtarma çalışmalarına katıldığını belirttiği açıklamada herkesi kurmuş oldukları Deprem Dayanışma iletişim gruplarına davet etti.

Açıklamanın tam metni ise şöyle:

“Bu sabah erken 04.17’den itibaren Pazarcık ve Islahiye merkezli, 13.24’te ise Ekinözü merkezli gerçekleşen, en büyüğü 7,6 büyüklüğündeki bir dizi deprem, Maraş, Antep, Hatay, Diyarbakır, Malatya, Adıyaman, Adana, Osmaniye, Urfa ve diğer çevre illerde, ayrıca Suriye’deki yerleşim birimlerinde ağır yıkıma ve çok sayıda can kaybına neden olmuştur. Yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz.

Halen belki de binlerce insanımız göçük altındadır. Arama-kurtarma çalışmalarının derhal kamu ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte kurulacak bir koordinasyonla etkin biçimde yapılması gerekmektedir. İlk 24 saat hayati öneme sahiptir. Bölgedeki halkımız kış koşulları nedeniyle de barınma, giyim, gıda ve diğer temel yaşamsal maddelere acil ihtiyaç duymaktadır.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) olarak tüm imkanlarımızla bu çalışmaların içerisinde yer almaya hazırız. Deprem bölgesindeki yoldaşlarımız zaten arama-kurtarma çalışmalarının içerisinde. Diğer illerden de pek çok arkadaşımız deprem bölgelerine doğru hareket etmiş durumda.

Bir deprem ülkesi olduğumuz ve depremin ağır sonuçlarının doğmasını önlemek için yapılması gerekenler bilimsel olarak ortaya konduğu halde AKP iktidarı bu gerekleri yerine getirmediği için insani ve maddi yıkım çok büyüktür. Bunlar yapılmadığı gibi deprem sonrası için hazırlıkların da gereğince yapılmadığı görülüyor. Depremin gerçekleşmesinin üzerinden uzun saatler geçtiği halde ne arama-kurtarma çalışmaları yaygın ve etkili biçimde hayata geçirilebilmiş, ne de depremden kurtulanların ihtiyaçları karşılanabilmiştir.

Bu nedenle bölge halkının yardımına koşmak için bir halk dayanışma inisiyatifinin derhal ve en yaygın biçimde başlatılması son derece önemlidir. HDP ve HDK’yle eşgüdümlü olarak Partimiz SYKP de bu dayanışmayı güçlendirmek için tüm gücünü seferber etmektedir.

Bunun için;

  • Öncelikli olarak bu çalışmayı koordine etmek amacıyla bir Deprem Dayanışma iletişim grubu ve bu grubun içinde bir Kriz Masası oluşturulmuştur.
  • Depremden zarar gören illerde ve Genel Merkez düzeyinde HDP ve HDK tarafından oluşturulan Deprem Koordinasyonlarına katılıyoruz. 
  • Depremden etkilenen yurttaşlarımız için bir yardım kampanyası başlatıyoruz. Toplanacak eşyaların listesi aşağıdadır.
    • Yatak, battaniye, çorap, kışlık giysi, uyku tulumu, kadın pedi, oyuncak, elektrikli ısıtıcı, bebek maması, bebek bezi, yağmurluk, sabun, tuvalet kağıdı, ıslak mendil, evcil hayvan yemi ve gıda ürünleri
    • Bu malzemeyi il örgütü binalarımızda toplayacağız. Bölgeye ulaştırılması konusunda HDP ile koordinasyon halinde olacağız.”