fbpx

Afganistan Devrimci Kadınlar Birliği (RAWA): “Dinci rejimleri yıkalım”

Paylaş

Afganistan Devrimci Kadınlar Birliği (RAWA) yaptığı açıklamada “Yeni yılın bölgedeki kadın düşmanı dinci rejimlerin halk ayaklanmaları yoluyla yıkılışına tanıklık etmesini umut ediyoruz” dedi.

ABD’nin ülkeden çekilmesiyle birlikte 2021’in Ağustos ayında yönetimi ele geçiren ve hükümetin adını “Afganistan İslam Emirliği” olarak değiştiren Taliban, kadınlara yönelik yasaklarına yenilerini ekliyor.

Ülkede kadınların üniversiteye gitmesini yasaklayan Taliban, son genelgesiyle kadınların kitle örgütlerinde (sivil toplum örgütlerinde) çalışmalarına da yasak getirdi.

Afganistan Devrimci Kadınlar Birliği (RAWA) Taliban’ın yeni yasaklarına ve yeni yıla dair açıklama yayımladı. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“2023’e barbar Taliban’ın yeni insanlık dışı ve adaletsiz politikalarıyla başlıyoruz: Afgan kadınlarının artık üniversitelerde okumasına veya herhangi bir konuda özel kurs almasına izin verilmiyor, tüm yerel ve uluslararası kuruluşlar kadın çalışanlarını işten çıkarmaları konusunda uyarılıyor ve daha birçok kısıtlama getiriliyor.

Bu politikalar yüreğimizi yakıyor ama direnişe olan bağlılığımızı da her zamankinden daha güçlü kılıyor. 2022 yılı Afgan kadınlarının pek çok biçimde güçlü protesto ve direnişlerine tanıklık etti ve yeni yılın bölgedeki kadın düşmanı dinci teokratik rejimlerin halk ayaklanmaları yoluyla yıkılışına tanıklık etmesini umut ediyoruz.”