fbpx

AP eski başkan yardımcısı Yunan parlamenter Eva Kaili’nin gözaltı süresi bir ay uzatıldı

Paylaş

Belçika’daki yolsuzluk ve kara para aklama soruşturmasında gözaltına alınan Avrupa Parlamentosu’nun (AP) eski başkan yardımcısı Yunan parlamenter Eva Kaili’nin bir ay daha gözaltında tutulmasına karar verildi.

Belçika mahkemesi, adli denetim koşuluyla elektronik kelepçe takılarak Eva Kaili’nin tutuksuz yargılanması talebini reddetti.

Kaili hakkında ilk kez çıkarıldığı mahkemede yapılan ön duruşmada hakimlerin kararı açıklandı.

Belçika Federal Savcılığı, Kaili’nin yargılama öncesinde gözaltı süresinin bir ay uzatıldığını açıkladı. Kaili’nin karara 24 saat içinde itiraz etmesi durumunda 15 gün içinde temyiz mahkemesine çıkarılacağı bildirildi.

Belçikalı makamların yürüttüğü yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama soruşturmasında çok sayıda noktada aramalar yapılmış, 1,5 milyon euro nakit ele geçirilmiş ve 4 kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan kişilerin AP’nin başkan yardımcılığı sona erdirilen Yunan parlamenter Eva Kaili, eski İtalyan AP parlamenteri Pier Antonio Panzeri, Kaili’nin partneri ve AP’de asistan olarak çalışan Francesco Giorgi ile hukukun üstünlüğü konularında çalışan bir sivil toplum kuruluşunun yöneticisi Niccolo Figa-Talamanca olduğu açıklanmıştı.

Bu kişilerin AP’nin ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek üzere bir Körfez ülkesinden rüşvet aldıkları iddia edilmişti. Konuyla ilgili haberlerde adı geçen Katar, iddiaları reddetmişti.

Kaynak: Euronews Türkçe