fbpx

İsveç Adalet Bakanı Strömmer, Türkiye’nin iade talebi kararını değerlendirdi

Paylaş

İsveç Adalet Bakanı Gunnar Strömmer, İsveç Yüksek Mahkemesi’nin gazeteci Bülent Keneş’in Türkiye’ye iadesi talebini reddetmesi sonrası değerlendirmede bulundu.

“İsveç, hukukun üstünlüğüyle yönetilen bir ülkedir ve bu tür davalarla ilgilenmek için bir hukukumuz var.” diyen Bakan Strömmer, devlet televizyonu SVT’ye yaptığı açıklamada, “Yargıtay kararını verdi, şimdi bakanlar kurulu dava hakkında karar vermek için çalışmalarını sürdürüyor.” ifadesini kullandı.

Bakan Strömmer, kararın İsveç’in NATO başvurusunu etkileyip etkilemeyeceği sorusuna spekülasyon yapmak istemediği yanıtını verdi.

Yüksek Mahkeme’nin kararına yönelik bir değerlendirme de kendisi de bir gazeteci olan İsveç Yayıncılar Kulübü Başkanı Robert Aschberg’den geldi.

Kararın memnuniyet verici ve açık olduğunu belirten Aschberg, “İsveç’te insanların iade edilip edilmeyeceğine siyasetçiler değil mahkemeler karar verir. Bu konuda mutlu olmalıyız.” şeklinde konuştu.

İsveç Yüksek Mahkemesi, 19 Aralık günü Bülent Keneş’in Türkiye’ye iadesini, “Siyasi görüşleri nedeniyle zulme uğrama riski bulunuyor” diye reddetmişti.

SVT’nin haberine göre İsveç Savcısı daha önce Suçluların İadesi Yasasını gerekçe göstererek iadeye karşı çıkmıştı.

Haberde kararın, Yüksek Mahkeme’nin savcı ile aynı fikirde olduğu anlamına geldiği yorumunda bulunuldu.

Ayrıca mahkemeden yapılan açıklamada, iade talebinin karşılanması için Bülent Keneş’in 1 yıl ya da daha fazla hapis cezası alması gerektiği ve Keneş için bu şartın oluşmadığı belirtilmişti.

İsveç, Türkiye’nin Bülent Keneş’in iade edilmesi talebini reddetti
Keza “Davada suçluların iadesinin önünde çeşitli engeller olduğu açık.” diyen Yüksek Mahkeme Yargıcı Petter Asp basına yaptığı açıklamada, suç isnatlarından biriyle ilgili olarak çifte suçluluk şartının oluşmadığını ifade etmişti.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’ın kasım ayındaki Ankara ziyareti sırasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, isim vererek Bülent Keneş’in iadesini istemişti.

Erdoğan, “FETÖ terör örgütünden İsveç’te olan Bülent Keneş’in, bu teröristin Türkiye’ye deport edilmesi bizler için büyük önem arz ediyor.” ifadesini kullanmıştı.

Today’s Zaman gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Keneş, İsveç’te yaşıyor.

Kaynak: Euronews Türkçe