fbpx

AP Başkan Yardımcısı, rüşvet suçlamaları sonrası azledildi

Paylaş

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkan Yardımcısı Eva Kaili, rüşvet suçlamalarının ardından görevinden azledildi.

Katar’dan rüşvet aldığı iddiasıyla gözaltına alınan Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Eva Kaili‘nin yetkileri, AP Başkanı Roberta Metsola tarafından görevinden alınmıştı. AP’de yapılan oylamada, 625 vekil, sosyal demokrat siyasetçinin görevinden azledilmesinden yana oy kullandı. Bir vekil karşı oy kullanırken, AP’nin iki üyesi de çekimser kaldı. Oylama öncesinde partilerin grup başkanları Kaili’nin görevinden azledilmesi yönünde görüş birliğine varmıştı.

44 yaşındaki Kaili, AP’nin 14 başkan yardımcısı arasındaydı. 2014 yılından bu yana AP üyesi olan Kaili, 2022 yılının başından bu yana Parlamento Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyordu.

Yunan Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) üyesi Kaili partiden ihraç edilirken, Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı grubu da Kaili’nin üyeliğini askıya aldığını duyurmuştu.

Suçlamaları reddetti

Pazar günü Belçika’da tutuklanan Kaili, avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamada suçlamaları reddetti.

unan televizyonu Open’a konuşan Kaili’nin avukatı Michalis Dimitrakopoulos, “Suçsuz olduğu görüşünde, Katar’dan gelen rüşvet ile hiçbir ilgisi yok” dedi.

Kaili’nin Brüksel’deki evinde yüklü miktarda nakit para bulunduğuna dair medyada çıkan haberleri “ne teyit edebileceğine ne de yalanlayabileceğine” işaret eden Dimitrakopoulos, “Para bulunup bulunmadığını veya ne kadar olduğunu bilmediğini” belirtti. Dimitrakopoulos, avukat “gizlilik” ilkesine bağlı kalmak zorunda olduğunu da hatırlattı.

Kaili’nin avukatı, Yunan siyasetçinin kızının çocuk arabasında 160 bin euro bulunduğuna dair medyada yer alan iddiaları ise reddetti.