fbpx

Erdoğan ‘katil’ dediği Sisi ile selamlaştı

Paylaş

2022 Dünya Kupası’nın açılış maçı için Katar’a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı dolayısıyla liderlere verilen resepsiyonda yıllarca “katil” dediği Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi ile selamlaştı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin daveti üzerine 2022 FIFA Dünya Kupası’nın açılış törenine katılmak üzere Katar’ın başkenti Doha’ya gitti. Burada Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ile bir araya geldi.

“TC-TUR” uçağı ile saat 12.20’de Türkiye’den ayrılan Erdoğan’ı, Atatürk Havalimanı’ndan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AKP İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe yolcu etti.

Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Doha’ya gitti.

SİSİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Türkiye saatiyle 17.30’da düzenlenecek olan törene, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi’nin de katılacağı açıklandı.

Al Sani’nin liderlere verdiği resepsiyonu katılan Erdoğan burada Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ve diğer liderlerle bir araya geldi. Sisi ile el sıkıştı. 

Mısır, Doha hükümetinin Müslüman Kardeşler’e desteği sebebiyle üç yıl boyunca Katar’a ambargo uygulamış, geçen yılın başlarında sağlanan uzlaşı ile kaldırılmıştı.

“KATİL SİSİ DEMİŞTİ”

Sisi hakkında Erdoğan daha önce, “Darbeyle başa geçen şu andaki zalim Sisi, 50’ye yakın kişiyi idam etmiştir. Batı bu idamlara sessiz kalmıştır. Avrupa ülkeleri idamı yasaklarken, katil Sisi’nin davetine icabetle oradaki toplantıya iştirak etmişlerdi” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan ayrıca “Beni Sisi ile barıştırmak isteyenler var. Asla kabul etmiyorum. Halkın yüzde 52’sinin oyunu almış Mursi’yi ve arkadaşlarını mahkum eden bir antidemokratla aynı masaya oturmam” demişti.