fbpx

İsviçre’de çalışan eksikliği artıyor!

Paylaş

İsviçre hükümetinden yapılan açıklamada ülkede 20 senedir ilk kez açık iş pozisyonu sayısının işsiz sayısını geçtiği bildirildi.

Ülkenin en büyük işveren şirketi Migros durumun önümüzdeki yıllarda daha kötüye gitmesini beklediklerine dikkat çekti.

İsviçre’nin en çok çalışana sahip şirketi Migros, ülkenin şiddetli bir iş gücü açığı yaşadığını ve ileride daha fazla işçinin emekli olmasıyla durumun daha da kötüye gideceğini bildirdi.

Migros İnsan Kaynakları Müdürü Reto Parolini, “Her pozisyonda çalışan açığı yaşıyoruz. Daha önce hiç bu kadar çok meslek etkilenmemişti” dedi.

Parolini ayrıca, şirkette hâlihazırda 1,895 açık pozisyon bulunduğunu, mavi yakalı çalışan açığının gelecek yıllarda daha da kötüye gideceğini ve şirketin çalışanlarının dörtte üçünün mavi yakalı olduğunu belirtti.

İsviçre hükümeti yaklaşık 20 yıldır verilerin toplandığı dönemde ilk kez açık iş pozisyonu sayısının işsiz sayısını geçtiğini bildirdi.

Resmi rakamlara göre İsviçre’nin mevsimsel etkilerden arındırılmış Eylül işsizlik oranı yüzde 2,1 ile sabi kaldı. Bu rakam Avrupa genelinde Norveç’in arkasında ikinci en düşük rakam olarak öne çıkıyor.

Çalışan açığının sadece beyaz yakalarla sınırlı kalmaması 97 bin 500 çalışanından dörtte üçü mavi yakalı olan Migros’un özellikle zorluk çekmesine neden oluyor.

Şirketin soruna çare bulmak amacıyla önümüzdeki dönemde şu anda 64 olan emeklilik yaşını gözden geçirebileceği değerlendiriliyor.