fbpx

Artık Bern’de Kürtçe resmi bilgilendirme dili

Paylaş

İsviçre Bern Stat Parlamentosu’nda yapılan oylama ile resmi bilgilendirmelerin Kürtçe’nin Kurmancî lehçesinde de yapılması kararı alındı.

İsviçre Bern Stat Parlamentosu bugün yapılan oylama ile resmi bilgilendirmelerin Kürtçe’nin Kurmancî lehçesinde de yapılması kararlaştırıldı.

Bern Kürt Kültür Derneği, Bern Alevi Kültür Derneği ve KUTÜSCH (Kürt ve Türk İsviçre Dayanışma Derneği) ortaklaşa hareket ederek Bern Stat’ta topladığı imzalar neticesinde hazırlanan tasarı parlamentoya sunuldu. Tasarının sunulmasından önce Kürt aktivist Yeşim Ekici tasarıyı bilgilendirici bir konuşma yaptı. Ekici’nin konuşmasından sonra grupları bulunan partiler adına da konuşmalar yapıldı. Konuşmalardan sonra oylamaya geçildi. Parlamentodaki oylamadan 64 evet, 6 hayır ve 3 çekimser oy çıktı. Oylamanın olumlu sonuçlanmasından sonra Parlamentoda oylamayı takip eden bir grup alkışlarla parlamentoya teşekkürlerini sundu.

Tasarı boyunca çalışma yürüten Kürt aktivistlerden Yeşim Ekici, uzun bir süredir çalışma yürüttüklerini dile getirdi. Kürtlerin kendi dilleri ile temsil edilmesinin çok önemli olduğunu kaydeden Ekici, Kürtlerin yıllardır Arapça, Türkçe ve Farsça dillerindeki bilgilendirmelere mecbur bırakıldığını dile getirdi. Oylamanın ezici bir çoğunlukla kabul edildiğine işaret eden Ekici, destek veren tüm partilere teşekkür ettiklerini ifade etti.

İsviçre Kürt Enstitüsü Eşbaşkanı Cemal Özçelik de Kürtçe konusunda çalışmalarının süreceğini ve bu kararın alınmasından dolayı mutlu olduklarını kaydetti.

Alınan karar ile artık Bern’de tüm önemli resmi bilgilendirmeler Kürtçenin Kurmancî lehçesinde de yapılacak.

Kaynak: MA